Uluslararası göçün güvenlikleştirilmesi bağlamında Danimarka ve İngiltere'de iktidar partilerinin politikaları
The policies of the ruling parties in Denmark and the UK in the context of the securitization of international migration
- Tez No: 923558
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arap Baharının başlamasıyla beraber Avrupa, tarihi boyunca yaşanan en büyük mülteci kriziyle karşı karşıya kalmıştır. Bu krizle beraber yükselişe geçen göçmen karşıtı aşırı sağ partiler söylemleriyle oylarını yükseltmiş ve iktidar partileri üzerinde bir baskı oluşturmuşlardır. Bu dönemde Danimarka'da yükselişe geçen aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi etkin bir siyasi söylem kullanarak ülke siyasetinde etkili bir parti haline gelmiş ve şu an iktidarda olan Sosyal Demokrat Parti'nin göçe bakış açısının değişmesine neden olmuşlardır. Bu iki parti mülteci krizinden sonra ülke içinde göçmenler karşı uygulanan tedbirleri yasal bir zemine oturtarak göçü toplumsal, ulusal ve ekonomik bir güvenlik meselesi haline getirmişlerdir. İngiltere ise mülteci kriziyle eş zamanlı olarak yaşanan“Brexit”sürecinde yükselişe giden aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi bu süreçte aktif rol oynamış ve İngiltere'nin AB'den ayrılmasının nedenlerinden biri olmuştur. Bunun yanı sıra göçmen karşıtı söylemleriyle toplumdaki göçmen karşıtlığını yükseltmiş ve Temmuz 2024'e kadar iktidar da kalan Muhafazakar Partinin göçü güvenlik meselesi olarak ele almasını sağlamıştır. Bu sürecin sonunda AB'den resmen ayrılan İngiltere'de göçmenlere karşı sert önlemler alınmış ve göç bir güvenlik meselesi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
With the onset of the Arab Spring, Europe faced the largest refugee crisis in its history. In response to this crisis, far-right, anti-immigrant parties gained momentum, increasing their voter base through their rhetoric and exerting pressure on ruling parties. During this period, the far-right Danish People's Party rose to prominence in Denmark, effectively utilizing political discourse to become a significant actor in national politics. This development influenced the ruling Social Democratic Party, leading to a shift in its stance on immigration. These two parties, following the refugee crisis, institutionalized the measures taken against immigrants within a legal framework, transforming immigration into a societal, national, and economic security issue. Similarly, in the United Kingdom, the far-right United Kingdom Independence Party (UKIP) played an active role during the simultaneous refugee crisis and Brexit process. UKIP's influence was instrumental in the country's decision to leave the European Union. Moreover, through its anti-immigrant rhetoric, the party heightened public opposition to immigration and contributed to the Conservative Party, which remained in power until July 2024, adopting a security-based approach to immigration. As a result of this process, the UK officially left the EU, implemented strict measures against immigrants, and immigration was ultimately framed as a security issue.