Düşük doğum ağırlıklı preterm yenidoğanlarda pnömotoraks sıklığı, risk faktörleri ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pneumothorax frequency, risk factors and consequences in low birth weight preterm newborn
- Tez No: 923557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZALKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Pnömotoraks, hava kaçağı sendromları içinde en sık görülen tipi olup yenidoğan döneminde hayatın diğer dönemlerine kıyasla daha sık görülür. Altta yatan primer akciğer hastalığının varlığı, mekanik ventilatör gereksinimi olması, balon maske solutulması ve doğumda resüsitasyon uygulaması pnömotoraks gelişimi için önemli risk faktörlerindendir. Pnömotoraks spontan veya idiopatik olarak da gelişmektedir. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki sıklığı %1-2 arasında değişir. Bu çalışmada pnömotoraks tanısı alan preterm yenidoğanların epidemiyolojik özelliklerinin, risk faktörlerinin, klinik seyirlerinin incelenmesi ve hekimlerin konuyla ilgili farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde 01.01.2022 – 01.01.2024 tarihleri arasında yatan majör konjenital anomalisi ve diyafragma hernisi olmayan düşük doğum ağırlıklı preterm yenidoğanlar incelendi. Hastaların cinsiyet, doğum haftası, doğum ağırlığı, doğum şekli, antenatal risk faktörleri, annenin gebelik hastalıkları, altta yatan akciğer patolojisi, pozitif basınçlı ventilasyon uygulanması, ileri resüsitasyon ihtiyacı, mekanik ventilasyon tipi, pnömotoraks yeri, pnömotoraksın kaçıncı gün görüldüğü, tedavi yöntemleri, sürfaktan uygulanması, bronkopulmoner displazi sıklığı, mekanik ventilasyon tipleri, mekanik ventilasyon süresi, hastane kalış süresi ve mortalitesi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 397 bebek dahil edildi. Bu bebeklerin 34'ünde (%8,56) pnömotoraks geliştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pneumothorax is the most common subtype of air leak syndrome and is more common in the neonatal period than in other periods of life. The presence of underlying primary lung disease, the need for mechanical ventilation, bag mask ventilation and resuscitation at birth are important risk factors for the development of pneumothorax. Pneumothorax can also develop spontaneously or idiopathically. Its frequency in neonatal intensive care units varies between 1-2%. This study aimed to examine the epidemiological characteristics, risk factors, clinical course of preterm newborns diagnosed with pneumothorax and to increase the awareness of physicians. Materials and Methods: In our study, low birth weight preterm newborns without major congenital and diaphragmatic hernia who were hospitalized in our SBU Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital Neonatal Intensive Care Unit between 01.01.2022 and 01.01.2024 were examined. Patients' gender, week of birth, birth weight, mode of delivery, antenatal risk factors, pregnancy diseases of the mother, underlying lung pathology, application of positive pressure ventilation, need for advanced resuscitation, type of mechanical ventilation, location of pneumothorax, on what day the pneumothorax occurred, treatment methods, applicaion of surfactant, frequency of bronchopulmonary dysplasia, types of mechanical ventilation, duration of mechanical ventilation, length of hospital stay and mortality were evaluated. Results: 397 babies were included in the study. It was observed that pneumothorax developed in 34 of these babies (8.56%).