Covid-19 sonrası tüketici ve tasarruf davranışlarındaki değişim
Changing consumer and savings behavior after Covid-19
- Tez No: 923561
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER VELİ ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan Çin'in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan Covid-19 salgını, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemesinin yanında tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını yeniden şekillendirmiştir. Pandemi sürecinde tüketici davranışlarına yönelik araştırmalar geleneksel modellerin dışında değerlendirilmesi gerekmektedir. Tüketici davranışı, tüketicilerin pazardaki satın alma kalıplarını inceler ve faaliyet gösterdikleri pazar koşullarını değerlendirerek bu satın alma davranışlarını etkileyen faktörleri analiz eder. Araştırmanın temel sorusu Covid-19 sonrası değişen tüketici ve tasarruf davranışlarındaki değişimdir. Salgın sırasında tüketici satın alma davranışındaki değişiklikleri, salgın ve afetler sırasında tüketici davranışındaki değişikliklerin yönünü, salgının tüketici pazarına ne gibi gelişmeler veya olumsuz etkiler getirdiğini incelemektedir. Çalışmamın amacı doğrultusunda nicel araştırma türü olan anket yöntemine başvurulmuştur. Çalışmamda anket formu kullanılarak Türkiye genelinde 500 katılımcıya online anket doldurtulmuştur. Anketin birinci bölümünde katılımcıların sosyo-ekonomik düzeyini belirleyen 6 adet soru bulunmaktadır. Anketin ikinci bölümünde 19 sorudan oluşan ankette Tomris Örs çalışmasındaki anket formlarından (Örs, 2021) ve OECD ile INFE tarafından geliştirilmiş olan finansal okuryazarlık anketindeki sorular kullanılmıştır. Veri programına aktarılarak analizleri yapılmıştır. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve Bartlett testleri faktör analizi, tamamlayıcı istatistiksel analiz, açıklanan toplam varyans, döndürülmüş bileşen matrisi ve ANOVA testi yapılmıştır. Tüketicinin pandemi sürecinde satın alma davranışında panik, korku, belirsizlik gibi duyguların kendisini ihtiyaç dışı alışverişe yönlendirmediği, buna dayanılarak verilen cevapların istatistiğine bakıldığında da tüketicinin pandemi sürecinde ihtiyacı olan ürünlerin kalmayacağı korkusundan daha fazla ürün satın almadığı ve ürün stoğu yapmadığı görülmektedir. Çünkü tüketici kendisini belirsizlikten korumak istemektedir ve bu nedene bağlı olarak tüketim azalırken tasarruf artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which emerged in the Wuhan province of China and affected the whole world, has not only negatively affected human health, but also reshaped the demands and needs of the consumer. Research on consumer behavior during the pandemic should be evaluated outside of traditional models. Consumer behavior examines consumers' purchasing patterns in the market and analyzes the factors that influence these purchasing behaviors by evaluating the market conditions in which they operate. The main question of the research is the change in consumer and savings behavior after Covid-19. It examines the changes in consumer purchasing behavior during the epidemic, the direction of changes in consumer behavior during epidemics and disasters, and what developments or negative effects the epidemic brings to the consumer market. For the purpose of my study, the survey method, which is a type of quantitative research, was used. In my study, 500 participants from across Türkiye filled out an online survey using a survey form. In the first part of the survey, there are 6 questions that determine the socio-economic level of the participants. In the second part of the survey, consisting of 19 questions, the survey forms in the Tomris Örs study (Örs, 2021) and the questions in the financial literacy survey developed by OECD and INFE were used. The data was transferred to the program and analyzed. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) and Bartlett tests for factor analysis, complementary statistical analysis, total variance explained, rotated component matrix and anavo test were performed. In the consumer's purchasing behavior during the pandemic period, emotions such as panic, fear and uncertainty do not lead him to unnecessary shopping, and when the statistics of the answers given based on this are looked at, it is seen that the consumer does not buy more products or stock up on products due to the fear that there will be no products left during the pandemic period. Because the consumer wants to protect himself from uncertainty and for this reason, consumption decreases and savings increases.