Kütahya ili karaçam ormanlarında bakının humus tipleri üzerine etkisi
The effect of aspect on humus types in the black pine forests of Kütahya province
  1. Tez No: 923562
  2. Yazar: İZZET AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kütahya ili sınırları içerisinde yer alan karaçam ormanlarında farklı bakının humus formlarının dağılımı üzerine etkisi belirlenmiştir. Humus formlarının dağılımı meşcere gelişim çağı ve bakı ile değişmiştir. Tüm alanlarda amphi humus tipi baskındır. Orman türü ile ilgili olarak, sonuçlarımız saf karaçam ormanlarında gelişim çağlarına göre Eumacroamphi, Leptoamphi ve Pachyamphi formunun baskın olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak humus formlarının dağılımını etkileyen en önemli faktörler ağaç türü, toprak pH'sı ve toprak faunasıdır. Elde edilen veriler karaçam ormanlarında Amphi humus formunun hakim olduğu kuzey ve güney bakılar arasında humus tipleri bakımından farklılık olduğunu göstermiştir. Kuzey bakıdaki karaçam meşcerelerinde, Çkb ve Çkc gelişim çağında Eumacroamphi (OH ≥ 1 cm), Çkd gelişim çağında ise Eumesoamphi (OH
Özet (Çeviri)
The effect of different aspects on the distribution of humus forms in the black pine forests within the borders of Kütahya province was determined. The distribution of humus forms changed with stand development age and aspect. Amphi humus type is dominant in all areas. Regarding the forest type, our results showed that Eumacroamphi, Leptoamphi and Pachyamphi forms were dominant in pure larch forests according to their developmental age. As a result, the most important factors affecting the distribution of humus forms are tree species, soil pH and soil fauna. The data obtained showed that there was a difference in terms of humus types between northern and southern aspects, where the Amphi humus form dominated the larch forests. In the larch stands in the northern aspect, Eumacroamphi (OH ≥ 1 cm) was determined in the Çkb and Çkc developmental age, and Eumesoamphi (OH