İstanbul'daki binicilik atlarında borrelia burgdorferi 'nin seroprevalansının elısa ve western blot yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of borrelia burgdorferi in equestrianism horses in İstanbul by elisa and western blot methods
  1. Tez No: 923577
  2. Yazar: BARIŞ TOLGA CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYYAL AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada İstanbul ilinde binicilik atlarında Borrelia burgdorferi'ye karşı antikor varlığının araştırılması amaçlandı. Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmelik kapsamında farklı cinsiyet, ırk, yaş ve don rengine sahip 138 adet attan alınan kan örnekleri kullanıldı. Kan örnekleri, İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalında tarama testi olan ELISA ve doğrulama testi olan Western Blot yöntemleriyle incelendi. Kan serumlarına uygulanan ELISA sonucunda, serumların 6'sının pozitif, 2'sinin pozitiflik sınırında değerlere sahip (şüpheli) olduğu saptandı. ELISA bulgularına göre seroprevalansın %4,34 (6/138) olduğu belirlendi. ELISA yöntemiyle pozitif olduğu saptanan 5 örneğin Sarıyer ilçesi, 1 örneğin Çatalca ilçesi ve şüpheli olduğu saptanan 2 örneğin Beykoz ilçelerinden toplanan atlardan alındığı belirlendi. ELISA'da pozitif ve pozitiflik sınırında olarak belirlenen 8 adet örneğe uygulanan Western Blot testleri sonucunda örneklerin negatif olduğu saptandı. Yapılan iki aşamalı test sonucunda 138 kan serumunda B. burgdorferi 'ye karşı oluşmuş antikorlar yönünden pozitif sonuca rastlanmadı. Sonuçlar ELISA'nın tek başına özgül bir test olmadığı, ELISA'da saptanan pozitif sonuçların mutlaka WB gibi daha özgül testlerle sonuçların doğrulanması gerektiğini gösterdi. Çalışmada pozitif sonuç elde edilmemesi, örneklerin alındığı at popülasyonunun yaşam standartları ile ilişkili olduğunu düşündürdü. Bu atlar yaşam standartları yüksek olan, hobi amaçlı yetiştirilen, bakımlı ve dolayısıyla incelenen hastalıkla ilişkili parazitlerin yerleşmesini önleyen antiparaziter tedavi gibi koruyucu Veteriner Hekimlik uygulamalarının eksiksiz uygulandığı hayvanlardı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the presence of antibodies against Borrelia burgdorferi in equestrian horses in Istanbul. Blood samples were collected from 138 horses of different genders, breeds, ages, and coat colors in accordance with the Regulation on the Identification and Traceability of Equidae. The samples were analyzed at the Department of Microbiology, Faculty of Veterinary Medicine, Istanbul University - Cerrahpaşa, using ELISA as a screening test and Western Blot as a confirmatory test. The ELISA results revealed that six sera were positive and two had borderline (suspected) values. Based on the ELISA findings, the seroprevalence was determined to be 4.34% (6/138). The study determined that the five samples identified as positive by the ELISA method were obtained from horses in the Sarıyer district, one positive sample was from the Çatalca district, and the two suspected samples were collected from horses in the Beykoz district. However, the Western Blot tests performed on the eight samples identified as positive or suspected by ELISA showed that all samples were negative. As a result of the two-stage testing process, no antibodies against B. burgdorferi were detected in any of the 138 blood sera The results demonstrated that ELISA is not a specific test on its own and that positive results detected by ELISA must be confirmed with more specific tests, such as Western Blot.. The lack of positive results in the study was attributed to the living standards of the horse population from which the samples were collected. These horses belonged to a population with high living standards, bred for hobby purposes, well-cared and subjected to preventive veterinary practices, such as antiparasitic treatments, which effectively prevented the establishment of parasites associated with the disease under investigation.