Geriatrik meme kanseri tanılı hastalarda klinikopatolojik özellikler, genel sağkalım ve sağkalımı etkileyen faktörler
Clinicopathological characteristics and survival in geriatric patients diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 923578
  2. Yazar: DOĞANCAN AKPALAMUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATAĞ AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanserdir ve yaş arttıkça meme kanserine yakalanma riski artmaktadır. Bu tezin amacı geriatrik populasyonda meme kanserinin klinik, patolojik özelliklerini ve genel sağkalımlarını belirlemek ve bu durumu etkileyen faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2010- 2023 yılları arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda meme kanseri tanısı ile başvuran, tanı anında yaşı 65 ve üzerinde olan hastalar dahil edilmiştir. Verileri eksik olan ya da tedavisini başka sağlık kuruluşlarında alan hastalar dışlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların komorbiditeleri, klinik ve patolojik özellikleri, tedavileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar daha sonra 65- 74, 75- 84 ve 85 yaş üzeri olacak şekilde yaş gruplarına bölünmüş olup yaş grupları arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Sağkalıma etki eden faktörler incelenmiştir ve bu analizlerinde Kaplan Meier testi ve Log Rank Testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 271 hasta dahil edilmiş olup ortanca tanı yaşı 74,2 (65-93) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common malignancy among women, with an increasing risk as age progresses. This study aims to investigate the clinical and pathological characteristics and overall survival of elderly breast cancer patients, as well as the factors influencing survival outcomes. Materials and Methods: This retrospective study included 271 patients aged 65 years or older, who were diagnosed with breast cancer and treated at the Medical Oncology Department of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine between 2010 and 2023. Patients with incomplete data or those treated in other healthcare facilities were excluded. Clinical and pathological characteristics, comorbidities, and treatment modalities of the included patients were analyzed. The patients were stratified into three age groups (65– 74, 75–84, and ≥85 years), and intergroup differences were assessed. Survival analyses were conducted using Kaplan-Meier and Log-Rank tests. Results: A total of 271 patients were included in the study, with a median age at diagnosis of 74,2 years (range: 65–93).