Doğru akım motorlarında dinamik ve statik devir sayısı ayar düzenlerinin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 9236
- Danışmanlar: PROF.DR. ATIF URAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Tezin başında d-a- astarlarının klasik devir sayısı- ayar metcd- lan vs bu arada hiard-Leonard inetodu anlatılmıştır. ^ard-Lecnard siste minin geliştirilmesi d«a, tahriklerinde önemli bir adımdır, Kullanılabilen güç sistemleri d»a, iken5 kiard-Lecnard sisteminde da a» motor ve generator gurubu kullanılırdı» Ancak a» a. sistemlerinin üretim, iletim ve dağıtım tekniklerinin geliştirilmesiyle a. a. motorlar gelişti 5 basitlik ve sağlamiıkisrıyia cazip almaya başladılar- Nitekim kısa zamanda d.a, makinaiarınm tahrikinde bir a, a motor ve bir d-a- generatörden oluşan iılard-Leonard sistemleri kullanılmağa başlandı - lıîard-Leanard sisteminin otomatik kontrolü önce si ile sonraları eiektro-mekanik kontrol sistemleriyle yapılmaktaydı- 1350 ierin başında geliştirilen elektronik kontra! r d-a- tahrik sistemlerinde önemli iler lemeler getirdi, İlk adımda endüstriyel tip gaz doldurulmuş doğrul tucu- iar ve kumandalı dcğrultucu tüpleri kullanıldı- Bu sistem daha iyi- bir hassasiyet sağladığından elektro-mekanik kontrol sistemlerinin yerine kullanılmağa başlandı- 1355 yılında yapılan silikon dcğruitucular ise daha büyük hassasiyet ve düşük fiatlarından ötürü bunların yerine kul lanılmağa başlandı - Tezin sonraki bölüklerinde modern (statik) d-s- devir sayısı ayaı mstcdisrı bu arada iiJard-leonard sistemi incelenmiştir-. Tezin S- ve. sonuncu bölümünde statik ve dinamik kontrol sistem leri ayrı ayrı bakımlardan karşılaştırılmış., değerlendirilmiş ve sonuca Gidilmiştir-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first parts of this thesis ? classical methods of speed centre! of d.c. actors are being explained,, meanwhile. Ward-Leonard system studied tea- klard-Leonard system is 3 great progress in the field of q.d- drives» During the period of d.c» net-works, d.c- meters and d.c. ge nerators used in uJard-Lecnard system. However, after a.c. systems developed, a.c. motors came into the scene- iiiith their simple and robust character, a.c. motors started to be attractive; finally in a 'short period., d.c. motors in kiard-Leonard systems replaced with a.c. ones tc drive d.c. machines. This new olard-LEonard system which consists of a a.c. motor and d.c. generator started to be controlled manually first and then iiiith electro-mechanical systems» In the early 1950 ? s electronic systems were important deve lopments for d.c. drives. The application of metal-tank mercury-arc rectifiers started in U.S.A. and subsequently spread to various fields where d.c. power is used. The silicon rectifier introduced about 1355 has now superseded the mercury-arc type because of its high efficiency and low cos'c. In the later parts of thesis, modern (static) d.c. speed cont rol methods and -ktard-Leanard system are being explained. In the S. and last part, static and dynamic central systems being compared, studied to get a conclusion.