Kamu harcamaları ve gelir eşitsizliği ilişkisi: OECD ülkeleri üzerine inceleme
The relationship between public expenditures and income inequality: A study on OECD countries
  1. Tez No: 923676
  2. Yazar: SEZEN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM YENDİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kamu harcamaları ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişki, ekonomi politikalarının oluşturulmasında temel tartışma konularından biridir. Devletlerin sosyal refahı artırma ve toplumsal dengesizlikleri azaltma amacıyla yaptıkları kamu harcamaları, ekonomik büyüme ve sosyal adalet açısından kritik bir role sahiptir. Bu nedenle, maliye politikalarının tasarımı, kamu harcamalarının dağılımı, niteliği ve etkileri, gelir eşitsizliğinin azaltılması bakımından dikkatle incelenmektedir. Gelir dağılımındaki eşitsizlik, küresel ekonomik sistemin en önemli sorunlarından biri olarak güncelliğini korumaktadır. Küresel ekonomik büyüme, teknolojik gelişmeler ve küreselleşme süreçleri bazı kesimlerde ekonomik refahı artırırken, gelir dağılımındaki adaletsizliği derinleştiren yapısal sorunlara da yol açmaktadır. Gelir eşitsizliğinin kamu harcamaları üzerindeki etkisini araştırmak, kamu politikalarının sosyoekonomik sonuçlarını anlamak ve etkinliğini değerlendirmek açısından önemlidir. Bu çerçevede, çalışmada 2010-2020 yılları arasında OECD ülkeleri için kamu harcamaları ve gelir eşitsizliği ilişkisinin Panel VECM yöntemi kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın kısa döneme ilişkin sonuçları, kamu harcamalarının alt kategorileri olan savunma, sağlık ve eğitim harcamalarının gelir eşitsizliği üzerinde anlamlı bir nedensellik ilişkisi oluşturmadığını; ancak toplam kamu harcamalarından gelir eşitsizliğine doğru nedensellik ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur. Ek olarak; kısa dönemde gelir eşitsizliğinden sağlık harcamalarına doğru anlamlı bir bağlantının varlığı tespit edilmiştir. Çalışmanın uzun döneme ilişkin sonuçları ise; gelir eşitsizliğinden savunma, eğitim, sağlık ve toplam kamu harcamalarına doğru bir nedenselliğin olmadığını göstermektedir. Diğer taraftan, uzun dönemde, savunma, eğitim, sağlık ve toplam kamu harcamalarından gelir eşitsizliğine doğru ise, nedensellik ilişkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between public expenditures and income inequality is one of the main topics of discussion in the formulation of economic policies. Public expenditures made by states to increase social welfare and reduce social imbalances have a critical role in terms of economic growth and social justice. Therefore, the design of fiscal policies, the distribution, nature and effects of public expenditures are carefully examined in terms of reducing income inequality. Inequality in income distribution remains current as one of the most important problems of the global economic system. While global economic growth, technological developments and globalization processes increase economic welfare in some segments, they also cause structural problems that deepen the inequality in income distribution. Investigating the impact of income inequality, understanding the socioeconomic outcomes of public policies, and assessing their effectiveness are crucial in this regard. In this context, the study aimed to examine the relationship between public expenditures and income inequality for OECD countries between 2010 and 2020 using the Panel VECM method. The short-term results of the study show that defense, health and education expenditures, which are subcategories of public expenditures, do not create a significant causal relationship on income inequality; However, it has revealed that there is a causal relationship from total public expenditures to income inequality. In addition; It has been determined that there is a significant connection from income inequality to health expenditures in the short term. The long-term results of the study are; It shows that there is no causality from income inequality to defense, educatıon, health and total public expenditures. On the other hand, in the long run, there is a causal relationship from defense, education, health and total public expenditures to income inequality.