18. yüzyılda Hüseyniler döneminde Tunus idaresi
Tunisia under the Husaynid rule during the 18th century
  1. Tez No: 923688
  2. Yazar: HABIBA MAHİDEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Çağ Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Tunus, coğrafi konumu itibarıyla hem Akdeniz ticareti ve güvenliği açısından stratejik bir öneme sahiptir hem de Afrika'ya açılan bir kapı işlevi görmektedir. Tunus, Roma ve İslami dönemlerde olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altında da Akdeniz'in en önemli Eyaletlerinden biri olmuştur. Bu stratejik konumuna rağmen, coğrafi olarak daha yakın olmasına karşın Tunus'un fethi Cezayir'den sonra gerçekleşmiştir. 1574 yılında Osmanlı yönetimine tamamen katılan Tunus, bu tarihten itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelmiştir. Ancak 18. yüzyılda Hüseynîler döneminde yaşanan istikrarsızlıklar nedeniyle önemli idari ve askeri reformlar yapılmıştır. Bu reformlar, kentsel ve kırsal yönetim arasındaki farklılıkları belirginleştirirken, aşiret yapılarının Osmanlı yönetimiyle ilişkilerini de yeniden şekillendirmiştir. Bu tez, Tunus arşiv belgeleri ile Osmanlı arşiv kaynaklarını kullanarak Hüseynîler döneminde Tunus Eyaletindeki idari reformları ve bölgesel kontrol stratejilerini detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Tunus'taki Osmanlı yönetiminin zaman içindeki dönüşümünü ve bu dönüşümlerin bölgesel etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bedevi toplumunun nasıl tanzim edildiği ve iktidarın nasıl merkezileştirildiği de bu çalışmanın önemli odak noktalarındandır. Tunus'ta Hafsi döneminden Osmanlı dönemine geçişteki süreklilik ve değişimin izleri sürüldüğü gibi Osmanlı dönemi içindeki idari değişimler de incelenmiştir. Osmanlı Devleti, Tunus'a ciddi bir özerklik tanımakla birlikte, yönetim ve müesseseler açısından diğer vilayetlerle bir standartlaştırma çabası içinde olmuştur. Kullanılan kurumlar, makamlar ve unvanlar, bu standardizasyon çabasını ortaya koyarken, Tunus'a özgü yerel uygulamaların da varlığı dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, Osmanlı idaresinin Tunus'ta yerel dinamikleri göz önünde bulundurduğu ve iç çelişkilerin aşılması için merkezden müdahalelerde bulunduğu tespit edilmiştir. Arşiv belgeleri, Osmanlı döneminde Tunus toplumunun günümüzden farklı olarak Türk, Arap, Berberi, Endülüslü, Arnavut, Boşnak ve Çerkez gibi çeşitli etnik grupların bir arada bulunduğu çoğulcu bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Geographically, Tunisia is important both in Mediterranean trade and security and is a gateway to Africa. Tunisia had a critical place in Roman and Islamic histories. It was one of the strategically important provinces in the Mediterranean for the Ottoman Empire. Due to its importance, the conquest of Tunisia came later than Algeria, although it was closer to Istanbul. Tunisia, which was annexed to the Ottoman administration in 1574, became a part of the Ottoman Empire with its administrative structure during the following period. However, due to the instability experienced in Tunisia during the Husseini period in the 18th century, important administrative and military reforms were carried out. These reforms removed the administrative differences between urban and rural areas and reorganized the relations of tribal structures with the Ottoman administration. This study aims to examine the administrative reforms and strategies of controlling various regions in the province of Tunisia during the Husseini period in detail by using Tunisian archival documents and Ottoman archival sources. It also aims to evaluate the transformation of the Ottoman administration in Tunisia over time and the regional effects of these transformations. This study also sheds light on how the Bedouin society was organized and how power was centralized as important focal points of administration. We also examined administrative changes during the Ottoman period while tracking the continuity and change during the transition from the Hafsi period to the Ottoman period in Tunisia. The study found that the Ottoman State, while granting serious autonomy to the administration in Tunisia, was in an effort to standardize Tunisia with other provinces in for organizational and administrative purposes. While this can be easily understood from the names used in institution, posts and nickname, it recognizes the features specific to Tunisia. In this context, it is observed that the Ottoman administration took local dynamics into consideration in Tunisia and intervened from the center only to overcome internal contradictions. In addition, the archive documents show that, unlike today, Tunisian society had a pluralistic nature with ethnic elements such as Turks, Arabs, Berbers, Andalusians, Albanians, Bosnians and Circassians during the Ottoman period.