Yeşil finansmanın iklim eylem planlarına entegrasyonu ve sürdürülebilir kalkınmaya katkısı
Integration of green finance in local climate action plans and its contribution to sustainable development
- Tez No: 923687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜREŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yeşil finansman, çevresel riskleri azaltan ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen finansal araçlar, politikalar ve mekanizmaları kapsar. Bu tez, yeşil finansmanın İklim Eylem Planları aracılığıyla sürdürülebilir kalkınmayı nasıl desteklediği konusu üzerine odaklanmaktadır. Yöntem olarak, entropi yöntemi kullanılarak veri seti analiz edilmiş ve ülkelerin sürdürülebilir kalkınma performansları değerlendirilmiştir. Bu tezde entropi yöntemi kullanılarak 2015-2022 yılları arasında 22 Avrupa Birliği üyesi ülkenin sürdürülebilir kalkınma performansını değerlendirilmiştir. Buna göre bu tez, pozitif ve negatif göstergelere dayalı veri standardizasyonu ve entropi değerlerinin hesaplanması adımlarını içermektedir. Veri seti değerlendirilirken 18 endeks kullanılmış ve bu endeksler aracılığıyla ülkelerin sürdürülebilir kalkınma düzeyleri belirlenmiştir. Sonuçlar, yeşil finansmanın sürdürülebilir kalkınmaya önemli katkılarda bulunduğunu ve iklim değişikliğiyle mücadelede kritik bir rol oynayacağını göstermektedir. Yeşil finansman araçlarının yaygınlaşması ve etkin bir şekilde uygulanması, yerel yönetimlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Yeşil finansmanın gelecekteki rolü ve etkisi üzerinde durulmuş, hükümetler, finansal kurumlar ve özel sektör arasındaki iş birliğinin önemi vurgulanmıştır. Yeşil finansmanın Çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik büyüme arasındaki dengeyi sağlayarak daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için gerekli olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Green finance covers financial instruments, policies and mechanisms that reduce environmental risks and support sustainable development. This thesis focuses on how green finance supports sustainable development through Climate Action Plans. As a method, the data set was analyzed using the entropy method and the sustainable development performances of the countries were evaluated. In this thesis, the sustainable development performance of 22 European Union member countries was evaluated between 2015-2022 using the entropy method. Accordingly, this thesis includes data standardization based on positive and negative indicators and the calculation of entropy values. 18 indices were used while evaluating the data set and the sustainable development levels of the countries were determined through these indices. The results show that green finance makes significant contributions to sustainable development and will play a critical role in combating climate change. The widespread use and effective implementation of green finance instruments play an important role in local governments achieving their sustainable development goals. The future role and impact of green finance were emphasized and the importance of cooperation between governments, financial institutions and the private sector was emphasized. It was concluded that green finance is necessary for a more livable and sustainable world by ensuring the balance between environmental sustainability and economic growth.