Sarıarka gazetesinin muhteva bakımından incelenmesi
Analysis of Sarıarka newspaper in terms of content
  1. Tez No: 923692
  2. Yazar: HAZAL VARGELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLJANAT KURMANGALIYEVA ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Sarıarka Gazetesinin Muhteva Bakımından İncelenmesi (1917-1919)”adlı bu çalışmada, 20. yüzyılda Kazakistan'da yayımlanan Sarıarka gazetesi incelenmiştir. Sarıarka gazetesi 1917 yılı haziran ayından başlayarak 1919 yılına kadar haftada bir kez yayımlanmıştır. Gazete, Arap alfabesiyle Kazakça olarak Semey şehrinde basılmıştır. Redaktörleri Rayımjan Marsekov, İman Alimbekov ve Halel Gabbasov, yayımcısı ise“Teñdik”tir. Gazetede yer alan bazı makaleler ilk kez Arap alfabesinden Latin alfabesine transkribe edilip Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Gazete, Çarlık hükûmeti sömürge siyasetinin Kazak ulusuna verdiği zararı, Alaş partisinin faaliyetlerini, Alaş Orda Hükûmetini, Kazak ulusunun siyasi ve ekonomik durumunu, Kazak toprağına yerleştirilen Rus köylüleri ile Kazaklar arasındaki ilişkileri, kongreleri, kurultay toplantılarını ve Kazak halkının medeniyetini incelemesi bakımından önemlidir. Ayrıca toprak, din, dil, eğitim, kültür, kadın sorunları hakkında makaleler yayımlanmıştır. Alihan Bökeyhan'ın, Mirjakıp Dulatov'un, Rayımjan Marsekov'un, Halel Gabbasov'un, Alimhan Ermekov'un, Mustakım Maldıbayev'ın, Jakıp Akbayev'in, Mannan Turganbayev'in, Sultanmahmut Toraygırov'un, Jüsipbek Aymavıtov'un, Beyimbet Maylin'in, İliyas Jangürisov'un, Sabit Dönentayev ve Muhtar Avezov'un makaleleri de yayımlanmıştır. Gazete, Kazak ulusunun tarihinden, siyasi ve toplumsal hayatıyla ilgili önemli bilgiler verdiğinden tarihî ve edebî araştırma için şüphesiz değerli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Analysis of Sarıarka Newspaper in Terms of Content (1917-1919)”, Sarıarka newspaper, published in Kazakhstan in the 20th century, was examined. Sarıarka newspaper was published once a week starting from June 1917 until 1919. The newspaper is published in the Kazakh language and in the Arabic alphabet in the city of Semey. Its editors are Rayımjan Marsekov, İman Alimbekov and Halel Gabbasov, and the publisher is“Teñdik”. Some articles in the newspaper were transcribed from the Arabic alphabet into the Latin alphabet and translated into Turkish for the first time. The newspaper is important in terms of examining the damage caused to the Kazakh nation by the colonial policy of the Tsarist government, the activities of the Alaş party, the Alaş-Orda Government, the political and economic situation of the Kazakh nation, the relations between the Russian peasants settled in the Kazakh land and the Kazakhs, congresses, congress meetings and the civilization of the Kazakh people. Additionally, articles about the land, religion, language, education, culture and women's issues have been published. Alihan Bökeyhan, Mirjakıp Dulatov, Rayımjan Marsekov, Halel Gabbasov, Alimhan Ermekov, Mustakım Maldıbayev, Jakıp Akbayev, Mannan Turganbayev, Sultanmahmut Toraygırov, Jüsipbek Aymavıtov, Beyimbet Maylin, İliyas Jangürisov, Sabit Dönentayev and Muhtar Avezov's articles have also been published. The newspaper is undoubtedly a valuable source for historical and literary research, as it provides important information about the history and socio-political life of the Kazakh nation.