Kur'an-ı Kerim'deki duaları bağlamında peygamberlerin sıfatları
Attributes of the prophets in the context of their prayers in the Holy Quran
- Tez No: 923698
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Kur'an-ı Kerim'deki Duaları Bağlamında Peygamberlerin Sıfatlarını araştırmaktadır. Çalışmamızda Kur'an-ı Kerim'deki peygamber dualarını kelami bir konu olan peygamber sıfatları bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tezde, öncelikle Allah ile kul arasında doğrudan gerçekleşen, ibadetin özünü oluşturan dua kavramı ile peygamber, nebî, resul, kavramlarının anlamları nebî ve resul arasındaki farklılıklar üzerinde durulmuştur. Peygamber sıfatlarını oluşturan sıdk, emanet, ismet, fetânet ve tebliğ kavramları incelenmeye çalışılmıştır. İkinci, bölümde ise Kur'an-ı Kerim'deki peygamberlerin duaları peygamber sıfatları bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tezin ana noktası peygamber sıfatlarını peygamber dualarındaki yansımalarına işaret etmeye çalışmaktır. Sonuç olarak bu tez Kur'an-ı Kerim'de geçen peygamber dualarını, peygamber sıfatları bağlamında sınıflandırmaya ve peygamber dualarını bu sıfatlar bağlamında değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the attributes of the prophets in the context of their prayers in the Holy Qur'an. In our study, we have tried to evaluate the prayers of the prophets in the Holy Qur'an in the context of the attributes of the prophets, which is a theological issue. In the thesis, first of all, the concept of prayer, which is realized directly between Allah and the servant and constitutes the essence of worship, and the meanings of the concepts of prophet, nabi, resul, and the differences between nabi and resul are emphasized. The concepts of sincerity, trust, ismet, fetânet and communiqué, which constitute the attributes of prophets, were tried to be analyzed. In the second part, the prayers of the prophets in the Holy Qur'an were tried to be evaluated in the context of prophetic attributes. The main point of the thesis is to try to point out the reflections of the prophetic attributes in the prayers of the prophets. As a result, this thesis aims to categorize the prayers of the prophets in the Holy Qur'an in the context of the attributes of the prophets and to evaluate the prayers of the prophets in the context of these attributes.