Fen bilgisi öğretmen adaylarına astronomi dersinde uygulanan sanal gerçeklik temelli mobil eğitim uygulamalarının etkililiği
The effectiveness of virtual reality-based mobile education applications applied to science teacher candidates in astronomy lesson
  1. Tez No: 923703
  2. Yazar: ASLI SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AHMET KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada fen bilgisi öğretmen adaylarına astronomi dersinde sanal gerçeklik temelli mobil eğitim uygulamalarının etkililiğini araştırmak ve bu uygulamalara fen bilgisi öğretmen adaylarının bakış açılarının neler olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, 2023-2024 yılı güz döneminde iki farklı devlet üniversitesinin eğitim fakültelerinde öğrenim gören toplam 52 Fen Bilgisi öğretmeni adayı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı karma araştırma modeli kullanılmıştır. Karma araştırma olarak yapılan bu çalışmada açımlayıcı sıralı yöntemler karma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri için ön test ve son test modeline dayalı yarı deneysel desen kullanılmıştır, veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi ve eşleştirilmiş gruplar t testi analizi kullanılmıştır, 26 kişilik deney grubunun astronomi dersi sanal gerçeklik temelli mobil eğitim uygulamaları ile, 26 kişilik kontrol grubunun ise geleneksel (düz anlatım yöntemi) anlatım ile işlenmiştir. Geliştirilen erişi testi ile ön test ve son test puanlarından elde edilen erişi puan ortalamaları ile deney ve kontrol grupları karşılaştırılmıştır. Astronomi Erişi Testinin yanı sıra, deney grubundaki öğretmen adaylarından görüşme formları ile veriler toplanmıştır ve gözlemci notları alınmıştır. Araştırmanın nicel verilere göre sanal gerçeklik temelli mobil eğitim uygulamalarının kullanıldığı deney grubu ile geleneksel anlatımın kullanıldığı kontrol grubunun erişi testi son test puan ortalamalarına bakıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Nitel verilere göre sanal gerçeklik temelli mobil eğitim uygulamalarının uygulandığı deney grubu öğretmen adayları çoğunlukla yapılan uygulamanın dikkat çekici, kalıcı ve anlamlı öğrenmeler sağladığı, bilginin somut bir şekilde öğrenilmesini sağladığı ve daha etkili öğrenmeler gerçekleştirdiği şeklinde görüşlerini belirtmişlerdir. Araştırma bulgularından hareketle sanal gerçeklik temelli eğitimin okullarda uygulamasının yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the effectiveness of virtual reality-based mobile educational applications in astronomy courses for pre-service science teachers and to determine their perspectives on these applications. The research was conducted with a total of 52 pre-service science teachers studying at the faculties of education in two different state universities during the fall semester of the 2023-2024 academic year. A mixed-method research design, incorporating both quantitative and qualitative research methods, was used. Specifically, an explanatory sequential design was employed. For the quantitative data, a quasi-experimental design based on a pre-test and post-test model was utilized, and the data were analyzed using the SPSS software package. Independent samples t-test and paired samples t-test analyses were conducted for data analysis. The study involved a 26-person experimental group, which received instruction through virtual reality-based mobile educational applications in the astronomy course, and a 26-person control group, which was taught using the traditional lecture method. The achievement test developed for the study was used to compare the achievement scores obtained from the pre-test and post-test between the experimental and control groups. In addition to the Astronomy Achievement Test, data were collected from pre-service teachers in the experimental group through interview forms, and observer notes were taken. According to the quantitative data, a significant difference was found in favor of the experimental group regarding the post-test achievement scores between the experimental group using virtual reality-based mobile educational applications and the control group using traditional teaching methods. Based on the qualitative data, most pre-service teachers in the experimental group stated that the application was engaging, facilitated permanent and meaningful learning, helped concretize knowledge, and enabled more effective learning experiences. Based on the research findings, it is recommended that virtual reality-based education be widely implemented in schools.