Ergenlerde serbest zaman ilgilenimi ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leisure involvement and social appearance anxiety in adolescents
  1. Tez No: 923704
  2. Yazar: MAHİR KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Turizm, Psychology, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezin amacı, ergenlerin serbest zaman ilgilenimi ile sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin incelenerek sosyal medya kullanımının ergenlerin sosyal görünüş kaygısı ve sosyal etkinliklere katılımı üzerindeki olası etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini İzmir illerinde yer alan liselerde öğrenim gören 289 ergen oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, Beaton ve arkadaşları (2011) ile Suhartanto ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilerek Eskiler (2019) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği ile Hart ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen ve Doğan (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, betimsel istatistiklere ek olarak bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) aracılığıyla cinsiyet, serbest zaman süresi ve diğer grup değişkenleri açısından incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kadınların serbest zaman etkinliklerine katılımının erkeklere kıyasla daha yüksek olduğunu ve daha uzun süreli serbest zamana sahip bireylerin sosyal ilişki boyutunda daha yüksek katılım gösterdiğini göstermektedir. Buna karşın, sosyal görünüş kaygısı ve serbest zaman ilgileniminin sosyal aktivitelere katılım isteği bakımından anlamlı bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Öte yandan, sosyal görünüş kaygısı ve serbest zaman ilgileniminin, diğer insanlar için giyim tarzına verilen önem düzeyinde anlamlı bir farklılığa yol açtığı belirlenmiştir. Konuşma kaygısı değişkeni incelendiğinde ise sosyal görünüş kaygısı ve serbest zaman ilgilenimi bakımından anlamlı bir fark olmadığı ortaya konmuştur. Son olarak, sosyal görünüş kaygısı ile serbest zaman ilgilenimi arasında negatif yönde bir ilişkinin bulunduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, ergenlerin serbest zaman davranışlarını ve sosyal görünüş kaygılarını açıklamaya yönelik kuramsal ve uygulamalı önerileri içermesi bakımından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between leisure involvement and social appearance anxiety among adolescents, while also exploring the potential impacts of social media use on adolescents' social appearance anxiety and participation in social activities. The sample of the thesis consists of 289 adolescents attending high schools in Izmir. Data were collected using the Leisure Involvement Scale, originally developed by Beaton et al. (2011) and Suhartanto et al. (2019) and adapted to Turkish culture by Eskiler (2019), as well as the Social Appearance Anxiety Scale, developed by Hart et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2010). The data were analyzed via descriptive statistics, independent samples t-tests, and one-way ANOVA to determine whether significant differences exist based on variables such as gender and leisure time duration. The findings indicate that female participants exhibit higher levels of participation in leisure activities compared to male participants In addition, those with longer leisure time show greater involvement in the social relationship dimension However, social appearance anxiety and leisure involvement do not significantly affect the desire to participate in social activities. On the other hand, social appearance anxiety and leisure involvement significantly influence the importance placed on one's clothing style for others. Regarding speech anxiety, there is no significant difference in terms of social appearance anxiety and leisure involvement. Finally, the results reveal a negative relationship between social appearance anxiety and leisure involvement. Overall, these findings contribute to the literature by offering theoretical and practical implications for understanding adolescents' leisure behaviors and social appearance concerns.