Hemoroidopeksi
Hemorrhoidopexy
- Tez No: 923745
- Danışmanlar: DR. HAKAN EVRÜKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroentoroloji Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aralık 1999 - Mart 2003 tarihleri arasında SSK Okmeydanı Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniklerine çeşitli anal bölge şikayetleriyle başvuran hastalardan ;fizik muayene,rektosigmoidoskopik muayene ve diğer tetkikler sonucu sadece 3. ve 4.dereceden internal hemoroid tanısı konulan toplam 40 hasta bu çalışmaya dahil edildi.Olguların hepsine PPHTM kiti (Ethicon Endosurgery, Cincinnati,OH) kullanılarak dairesel stapler yöntemiyle anoplasti işlemi uygulandı. Ortalama işlem süresi 15 dakika olup,ortalama ameliyat süresi 40 dakikadır.İşlemden sonra ilk 48 saat içinde meydana gelen ağrı;32 hastada hafif(%80),6 hastada orta(%15) ve 2 hastada da şiddetli(%5) ağrı olduğunu gördük Olguların hastanede yatış süreleri ortalama 2.1 gün,normal aktivitalarine dönme süresi ise 5,2 gün olarak bulunmuştur.İşleme bağlı mortalite görülmedi. Erken postoperatif dönemde 3 olguda stapler hattında peroperatuar kanama (%7,5),9 olguda cilt pilileri (%22,5), 2 olguda uzun dönem devam eden ağrı(%5),bir olguda ise pururitis ani(%2,5) görüldü.Olguların ortalama takip süresi 15 ay olup bu süre içinde bir olguda postoperatif 6. ayda nüks geliştiBu olgu konvansiyonel yöntemle tekrar opere edildi. Sonuç olarak stapler anoplasti yöntemi;günümüz modern cerrahi teknikleri arasında kullanılan,hastanede kalış ve işe dönme süresini oldukça kısaltan ve hemoroid gelişimindeki patofizyolojik mekanizmaları düzeltmesi bakımından başarı oranı yüksek bir yöntem olup bu sonucun daha geniş serilercede desteklenmesi uygun olur görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
A total of 40 patients who applied to SSK Okmeydanı Hospital General Surgery Polyclinics with various anal region complaints between December 1999 and March 2003 and were diagnosed with only 3rd and 4th degree internal hemorrhoids as a result of physical examination, rectosigmoidoscopy and other tests were included in this study. All cases underwent anoplasty with the circular stapler method using the PPHTM kit (Ethicon Endosurgery, Cincinnati, OH). The average procedure time was 15 minutes and the average surgery time was 40 minutes. The pain that occurred within the first 48 hours after the procedure was; mild pain in 32 patients (80%), moderate pain in 6 patients (15%) and severe pain in 2 patients (5%). The average hospital stay of the patients was 2.1 days and the time to return to normal activities was 5.2 days. No mortality related to the procedure was observed. In the early postoperative period, 3 cases had perioperative bleeding at the staple line (7.5%), 9 cases had skin folds (22.5%), 2 cases had long-term pain (5%), and 1 case had pururitis ani (2.5%). The average follow-up period of the cases was 15 months, and during this period, a recurrence developed in one case at the 6th postoperative month. This case was re-operated with the conventional method. As a result, the stapler anoplasty method is a method used among today's modern surgical techniques, shortens the hospital stay and return to work time considerably, and has a high success rate in terms of correcting the pathophysiological mechanisms in the development of hemorrhoids, and we believe that it would be appropriate to support this result in larger series.