Millî eğitim uzmanlarının mesleki motivasyon kaynakları
Professional motivation sources of national education experts
- Tez No: 923746
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Millî eğitim uzmanlarının mesleki motivasyon kaynaklarını incelemeyi amaçlayan bu araştırmada nitel araştırma yöntemi ve fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 20 millî eğitim uzmanı oluşturmuştur. Çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla yüz yüze toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Millî eğitim uzmanları uzmanlık özlük hakları verilen, uzman statüsünde bulunan kişilerdir fakat görev kapsamları mevzuatla belirlenmiş olmasına rağmen mevzuat dışındaki görevleri de yapmaları beklenildiği için yaptıkları işi çok da uzmanlık olarak değerlendirmemektedirler. Millî eğitim uzmanı denildiğinde akla gelen kavramlar olarak araştırma ve geliştirme, eğitim politikası belirleme, farklı bakış açısı, problem çözebilme, proje yürütme, yenilikler ortaya koyma, nitelikli personel kavramları ön plana çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Herzberg'in çift faktör kuramına göre değerlendirilen millî eğitim uzmanlarının mesleki motivasyon kaynaklarında içsel faktörlerin belirleyici olduğu ortaya çıkmıştır. Uzmanları en çok motive eden durumun mesleki anlamda taşıdıkları sorumluluk olduğu görülmüştür. Herzberg'in çift faktör kuramına göre millî eğitim uzmanlarını motive eden içsel faktörler; sorumluluk, başarı, tanınma, işin kendisi ve yükselme faktörleri şeklinde sıralanırken, hijyen faktörlerden; iş arkadaşları ile uyum, yöneticilerle olan ilişkiler, rahat bir çalışma ortamı ön plana çıkmıştır. Bununla birlikte millî eğitim uzmanları için ücretin motive edici bir faktör olmadığı fakat motivasyonu etkileyen önemli bir hijyen faktör olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca mesleğin bilinirliği ve değer görmesi, yaptıkları işlerin görülmesi, görev tanımına uygun çalışma, daha fazla sorumluluk verilmesi ve çalışmaların takdir edilmesi millî eğitim uzmanlarının motivasyonu etkileyen olumlu faktörler olarak bulgulanırken, her işi yapan memur algısı, görev tanımındaki belirsizlikler, yönetimsel değişiklikler, değer görmeme ve takdir edilmeme gibi durumların motivasyonu olumsuz etkileyen durumlar olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcılar düzenli olarak uzman yardımcısı alımı yapılmaması sebebiyle Millî Eğitim Bakanlığı tarafından millî eğitim uzmanlığına yeteri kadar önem ve değer verilmediğini ifade etmişlerdir. Millî eğitim uzmanları mevzuatta yer alan görev kapsamının önemine dikkat çekmişler ve motivasyon kaynaklarını artıracak bazı önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the professional motivation sources of national education experts, qualitative research method and phenomenology design were used. The participants of the study consisted of 20 national education experts determined by criterion sampling method. The data in the study were collected face-to-face through semi-structured interview forms and analyzed by descriptive analysis method. National education experts are people who are given specialist personal rights and have expert status, but although their scope of duty is determined by the legislation, they do not consider their work as expertise since they are expected to perform duties outside the legislation as well. When national education expert is mentioned, the concepts that come to mind are research and development, determining education policy, different perspective, being able to solve problems, carrying out projects, introducing innovations, and qualified personnel. According to the results of the research, it was revealed that internal factors were determinant in the professional motivation sources of national education experts evaluated according to Herzberg's double factor theory. It was seen that the situation that motivates the experts the most was the responsibility they carry in a professional sense. According to Herzberg's double factor theory, the internal factors that motivate national education experts are; responsibility, success, recognition, the job itself and promotion factors, while hygiene factors; harmony with co-workers, relationships with managers and a comfortable working environment came to the fore. However, it was found that salary was not a motivating factor for national education experts, but it was an important hygiene factor affecting motivation. In addition, while the recognition and appreciation of the profession, the work they do being seen, working in accordance with the job description, being given more responsibility and being appreciated for the work were found to be positive factors affecting the motivation of national education experts, it was revealed that the perception of civil servants doing every job, uncertainties in the job description, administrative changes, not being valued and appreciated were situations that negatively affected motivation. The participants stated that the Ministry of National Education did not give enough importance and value to national education expertise due to the lack of regular expert assistant recruitment. National education experts drew attention to the importance of the scope of duties in the legislation and made some suggestions to increase the sources of motivation.