Sosyal medya platformlarında yayınlanan multimedya özelliklere sahip eğitsel içeriklerin teknik ve pedagojik incelenmesi
Technical and pedagogical examination of educational content with multimedia features published on social media platforms
- Tez No: 923744
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Sosyal medya pek çok farklı alanda çeşitli içerik, eğitim ve eğitimci sağlayarak bireylerin eğitim gereksinimlerinin karşılanmasında etkili rol almaktadır. Bu ortamlarda bulunan multimedya içeriklerin öğrenci ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak teknik ve pedagojik olarak iyileştirilmesi bu platformların nitelikli eğitim ortamı olarak kullanımının önünü açacaktır. Bu sebeple bu çalışmada amaç, gün geçtikçe kullanıcı sayısı artan ve kullanıcıların büyük bir zamanını geçirdiği, sosyal medya platformlarında bulunan multimedya özelliklere sahip eğitsel içeriklerin eğitim ve öğrenme ortamı olarak kullanımının etkililiğinin incelenmesi ve multimedya içeriklerin ortak özelliklerinin tespiti için teknik ve pedagojik olarak değerlendirilmesidir. Çalışma kullanıcı tutumlarının ve içerik özelliklerinin belirlenmesini içeren iki aşamadan oluşmaktadır. Grubun belirli özelliklerini belirlemek amacı ile nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması olarak desenlenmiştir. İlk aşama doğrultusunda çalışmanın araştırma grubunu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme ile seçilen 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Konya'da eğitim görmekte olan 5. 6. 7.ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan 102 kişi oluşturmaktadır. Çalışmanın içerik özelliklerinin belirlenmesi aşamasındaki örneklemini ise kota örnekleme yöntemi ile seçilen içerikler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, anket, görsel gözlem formu, işitsel gözlem formu, çoklu ortam değerlendirme formu, akademik kaynaklardan belirlenmiş öğretim ilkeleri ve öğretim stratejileri kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen nicel veriler frekans değerleri kullanılarak betimsel istatistik yöntemiyle analiz edilirken nitel veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında öğrencilerin pek çoğunun eğitsel içeriklere ulaşmak için günde yaklaşık 0-2 saat arası sosyal medya platformlarını kullandıkları belirlenmiş ve en çok kullandıkları sosyal medya platformu Youtube olarak öne çıkmıştır. Öğrenciler en çok akademik amaçlar doğrultusunda, eğlenceli olması, mizah içermesi, bilgilendirici olması gibi içerik kaynaklı sebeplerle eğitsel kanalları ve hesapları tercih etmiştir. Eğitsel içeriklerin eğitim kalitesinin iyi olduğunu, akademik gelişimlerine fayda sağladığını, öğrenme isteklerini artırdığını, merak ettikleri sorulara cevap bulabildiklerini, tüm öğrenimlerine etkisinin olumlu, kayda değer olduğunu ve geleneksel öğrenme yöntemlerine kıyasla daha iyi olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrenciler sosyal medya platformlarında; aradığına ulaşamama, içeriği anlamama, anlatımın sıkıcılığı ve yanlış bilgi gibi nedenlerle zorluklar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise uzmanların ortak görüşleri doğrultusunda çok dinlenen podcastlerin ortak işitsel teknik özelliklerinin, Karakter sesi, Vurgu ve tonlama, Jenerik müziği, tek anlatıcı ve diyalog olduğu belirlenirken, öğretim ilkelerinden hedeflerden haberdar etme ilkesi, çocuğa görelik ilkesi, dikkat çekme ilkesi, tekrar ilkesi, basitten karmaşığa ilkesi, somuttan soyuta ilkesi, açıklık ilkesi, hayata yakınlık ilkesi, aktüalite ilkesi, ilişki kurma ilkesi, teknoloji ve araç-gereç kullanımı ilkesi ve tasarruf ilkesinin kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Podcast'lerde en çok kullanılan öğretim stratejisi ise sunuş yolu ile öğretim stratejisi olmuştur. Çok beğenilen post içeriklerinde tam puan alan multimedya tasarım ilkelerinin zamansal yakınlık ilkesi ve bilişsel yükten kaçınma ilkesi olduğu tespit edilmiştir. Post içeriklerinde en çok kullanılan öğretim ilkelerinin dikkat çekme ilkesi, açıklık ilkesi, teknoloji ve araç-gereç kullanımı ilkesi, tasarruf ilkesi, aktüalite ilkesi, hayata yakınlık ilkesi olduğu görülürken en çok kullanılan öğretim stratejisinin sunuş yolu ile öğretim stratejisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çok izlenen videoların ortak işitsel teknik özelliklerinin tek anlatıcı, vurgu ve tonlama ve jenerik müziği olduğu, görsel teknik özelliklerinin kamera kullanımı-çekim ölçekleri kategorisinde genel, boy, göğüs; kamera hareketleri kategorisinde zoom in; kamera açısı kategorisinde nesnel açı; kurgu tekniklerinde tekrar eden ortak özelliklerinin, derse eklenen unsurlar kategorisinde animasyon, yazı, kurum amblemi, çıkış jeneriği; mekân kullanımında tekrar eden ortak özelliklerin doğal mekân kategorisinde dersle ilgili dış mekân, yapay mekân kategorisinde sanal stüdyo ve dekor kategorisinde sembolik dekor; dersi anlatıma yönelik karakterler de tekrar eden ortak özelliklerinin kişi sayısına göre kategorisinde tek anlatıcı, beden dilini kullanma kategorisinde jest ve mimik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Video içeriklerinde tam puan alan multimedya tasarım ilkesinin zamansal yakınlık ilkesi olduğu belirlenmiştir. Yine çok izlenen videolarda en çok kullanılan öğretim ilkelerinin çocuğa görelik ilkesi, yakından uzağa ilkesi, somuttan soyuta ilkesi, açıklık ilkesi, aktüalite ilkesi, fazla duyu organına hitap etme ilkesi, teknoloji araç-gereç kullanımı ilkesi, tasarruf ilkesi, dikkat çekme ilkesi, hayata yakınlık ilkesi ve basitten karmaşığa ilkesi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İncelenen video içeriklerinde en çok kullanılan öğretim stratejisinin sunuş yolu ile öğretim stratejisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media plays an effective role in meeting the educational needs of individuals by providing various content, education and educators in many different fields. Technical and pedagogical improvement of multimedia content in these environments, considering student needs, will pave the way for the use of these platforms as a qualified educational environment. For this reason, the aim of this study is to examine the effectiveness of the use of educational content with multimedia features in social media platforms, where the number of users increases day by day and where users spend a large amount of time, as an educational and learning environment and to evaluate the common features of multimedia content technically and pedagogically. The study consists of two stages including the determination of user attitudes and content features. In order to determine the specific characteristics of the group, it was designed as a survey research from quantitative research methods. In line with the first stage, the research group of the study consists of 102 students from the 5th, 6th, 7th and 8th grades who are studying in Konya in the 2023-2024 academic year, selected by purposive sampling from non-random sampling methods. The sample in the stage of determining the content characteristics of the study consists of the contents selected by the quota sampling method. As data collection tools, survey, visual observation form, auditory observation form, multimedia evaluation form, teaching principles and teaching strategies determined from academic sources were used. While the quantitative data obtained from the data collection tools were analysed by descriptive statistics method using frequency values, qualitative data were analysed by content analysis method. In the first stage of the study, it was determined that most of the students used social media platforms approximately 0-2 hours a day to access educational content, and the social media platform they used the most was YouTube. Students mostly preferred educational channels and accounts for academic purposes, for content-related reasons such as being entertaining, humorous and informative. They stated that the educational content has a good quality of education, benefits their academic development, increases their desire to learn, they can find answers to the questions they are curious about, its effect on their overall learning is positive, significant and better than traditional learning methods. Students stated that they experienced difficulties on social media platforms due to reasons such as not being able to find what they were looking for, not understanding the content, boring narration and incorrect information. In the second stage of the research, it was determined that the common auditory technical features of the podcasts that are listened to the most are character voice, emphasis and intonation, generic music, single narrator and dialogue in line with the common opinions of the experts, while it was concluded that the principles of informing about the targets, the principle of child-relevance, the principle of drawing attention, the principle of repetition, the principle of simple to complex, the principle of concrete to abstract, the principle of clarity, the principle of closeness to life, the principle of actuality, the principle of establishing relationships, the principle of using technology and tools and savings are used. The most commonly used teaching strategy in podcasts is the expository teaching approach. It has been determined that the multimedia design principles that received full points in the most liked post contents are the temporal contiguity principle and the redundancy principle. It has been observed that the most used teaching principles in the post contents are the attention-grabbing principle, the openness principle, the principle of using technology and tools, the principle of saving, the principle of actuality, and the principle of being close to life, while it has been concluded that the most used teaching strategy is the expository teaching approach. It has been concluded that the common auditory technical features of the most watched videos are single narrator, emphasis and intonation and generic music, the visual technical features are general in the category of camera use shooting scales, height, chest, zoom in in the category of camera movements and objective angle in the category of camera angle; the common features that recur in editing techniques are animation, writing, institution emblem, exit credits in the category of elements added to the lesson; the common features that recur in the use of space are virtual studio in the category of artificial space outdoor space related to the course in the natural space category and symbolic decor in the category of decor; the common features that recur in the characters aimed at telling the lesson are single narrator in the category of the number of people, and gestures and mimics in the category of using body language. It has been determined that the multimedia design principle that received full points in the video contents is the temporal contiguity principle. Again, the most used teaching principles in the most watched videos are the principle of relevance to the child, the principle of near to far, the principle of concrete to abstract, and the principle of clarity, the principle of actuality, the principle of appealing to multiple senses, the principle of using technological tools and equipment, the principle of economy, the principle of drawing attention, the principle of closeness to life and the principle of simple to complex. It was determined that the most commonly used teaching strategy in the examined video contents was the expository teaching approach.