FizziQ uygulamasının fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of FizziQ application on the technological pedagogical content knowledge of science teacher candidates
  1. Tez No: 923789
  2. Yazar: SERHAT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı FizziQ mobil uygulamasının Fen bilimleri öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi seviyesine olan etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem türünde nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmında zayıf deneysel desen tercih edilmiştir. Nicel ölçme aracı olarak ise Valtonen ve diğerleri (2017) tarafından geliştirilen ve Alpaslan ve diğerleri (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan 21. yüzyıl becerileri kapsamında TPAB ölçeği kullanılmıştır. Nitel kısımda ise yapılandırılmış görüşme formu ve odak grup görüşme formu ile öğretmen adayları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu bir devlet üniversitesinin Fen bilgisi öğretmenliği programında 3. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan 46 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında ilk olarak katılımcılara 21. yüzyıl becerileri kapsamında TPAB ölçeği uygulanmıştır. Ardından öğretmen adaylarına 5E öğrenme halkası modeli ve FizziQ mobil uygulamasının tanıtımını gerçekleştirilerek öğretmen adaylarının ders planı hazırlamaları sağlanmıştır. Sonrasında katılımcılara 21. yüzyıl becerileri kapsamında TPAB ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Ölçeğin son test olarak uygulanmasından sonra katılımcılara görüşme formu uygulanmıştır ve seçilen katılımcılar ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilerek çalışma sonlandırılmıştır. Ölçek uygulamasından elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucunda ön test ve son test puanları arasında anlamlı ve pozitif bir fark olduğu tespit edilmiştir. Nitel araştırma sürecinde elde edilen velilerin analiz edilmesiyle FizziQ uygulamasının teknolojik entegrasyonun sağlandığı öğrenme ortamlarının kurulmasına yardımcı bir rol oynadığı görülmüştür. Ayrıca uygulamanın verimliliğini azaltan dezavantajları göz önünde bulundurarak geliştirilmesi ve müfredatlara uyumunun arttırılması ihtiyaç olarak görülmüştür. Yapılan değerlendirmeler uygulama kullanımının ölçme ve değerlendirme süreçlerinde öğretmene yardımcı olacağını göstermektedir. Uygulama kullanımının öğretmenler tarafından teknolojiyi pedagojik bir araç olarak kullanma becerisini geliştirerek daha bilinçli etkili ve öğrenci odaklı öğretim süreçlerinin oluşmasına destek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of the FizziQ mobile application on the technological pedagogical content knowledge (TPACK) levels of science teacher candidates. A mixed-methods research design was employed in the study, incorporating both qualitative and quantitative approaches. For the quantitative component, a weak experimental design was used. The TPACK scale, adapted into Turkish by Alpaslan et al. (2021) and originally developed by Valtonen et al. (2017) within the scope of 21st-century skills, was utilized as the quantitative measurement tool. In the qualitative component, structured interview forms and focus group discussion forms were used to conduct interviews with teacher candidates. The study group consisted of 46 teacher candidates enrolled in the third year of a Science Education program at a public university. Initially, the TPACK scale was administered to participants as a pre-test within the framework of 21st-century skills. Subsequently, the teacher candidates were introduced to the 5E Learning Cycle Model and the FizziQ mobile application, after which they were guided to prepare lesson plans. Following this phase, the TPACK scale was administered again as a post-test. After the post-test, participants were asked to complete the interview form, and selected participants were involved in focus group discussions, marking the conclusion of the study. The data analysis from the scale revealed a significant and positive difference between the pre-test and post-test scores. The analysis of qualitative data indicated that the FizziQ application plays a supportive role in establishing learning environments where technological integration is achieved. Moreover, it was identified that the application should be further developed to address its disadvantages, reduce its efficiency, and enhance its alignment with curricula. Evaluations suggest that the application can assist teachers in measurement and evaluation processes. Furthermore, it was observed that the use of the application supports the development of teachers' abilities to use technology as a pedagogical tool, fostering more conscious, effective, and student-centered teaching practices.