İçsel pazarlamanın ve sağlık çalışanlarının memnuniyetinin hasta odaklılık üzerindeki etkisi
The impact of internal marketing and healthcare workers satisfaction on patient focus
- Tez No: 923803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, uyarıcı-organizma-tepki modeli (S-O-R) temelinde içsel pazarlamanın sağlık çalışanlarının memnuniyetine etkisini değerlendirerek, bu memnuniyetin müşteri (hasta) odaklılık üzerindeki rolünü ortaya koymaktır. Araştırmada, bağımsız değişken olarak içsel pazarlamanın, bağımlı değişkenler olan iç müşteri (çalışan) memnuniyeti ve müşteri (hasta) odaklılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak bir model oluşturulmuş ve veriler demografik bilgi formu, içsel pazarlama ölçeği, iç müşteri (çalışan) memnuniyet ölçeği ve müşteri (hasta) odaklılık ölçeği üzerinden toplanmıştır. Anket verilerinin toplanmasında kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak, Ankara ilindeki sağlık kurumlarında görev yapan 316 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verilerinin analizinde IBM SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Kurulan hipotezler Yapısal Eşitlik Modeli ile test edilmiştir. Yapılan analizler, sağlık hizmetlerinde içsel pazarlama uygulamalarının hem iç müşteri memnuniyeti hem de müşteri odaklılık üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Çalışanların memnuniyet düzeyleri, işletmelerin içsel pazarlama stratejileriyle doğrudan ilişkilendirilmiş ve çalışanların ihtiyaçlarına duyarlılık gösteren, motivasyonlarını artıran uygulamaların iş tatmini ve hasta odaklılıkları düzeylerini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Özellikle motivasyon, ödül ve işgören odaklı alt boyutların, çalışan memnuniyeti üzerinde kritik bir rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of internal marketing on the satisfaction of healthcare professionals based on the stimulus-organism-response model (S-O-R) and to reveal the role of this satisfaction on customer (patient) orientation. In the study, the effect of internal marketing as an independent variable on the dependent variables of internal customer (employee) satisfaction and customer (patient) orientation was examined. A model was created for this purpose and data were collected via demographic information form, internal marketing scale, internal customer (employee) satisfaction scale and customer (patient) orientation scale. Convenience sampling method was used in the collection of survey data and 316 people working in healthcare institutions in Ankara constituted the sample of the study. IBM SPSS and AMOS programs were used in the analysis of research data. The established hypotheses were tested with Structural Equation Model. The analyses conducted show that internal marketing practices in healthcare services create significant and positive effects on both internal customer satisfaction and customer orientation. Employee satisfaction levels are directly related to the internal marketing strategies of the businesses and it has been determined that practices that are sensitive to the needs of employees and increase their motivation strengthen job satisfaction and patient focus. It has been determined that motivation, reward and employee-oriented sub-dimensions in particular play a critical role in employee satisfaction.