Redefining sincerity in postmodernism with the new sincerity movement
Samimiyetin postmodernizmde yeni samimiyet akımıyla yeniden tanımlanması
- Tez No: 923804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
New Sincerity akımı, 20. yüzyılda postmodernizmle ilişkilendirilen meta-referansiyelliği, kopukluğu ve alaycılığı ortadan kaldırmayı amaçlayarak post-postmodern çağda ortaya çıktı. Bu yeni akım hikâyelere yapılan samimiyet ve özgünlük gibi önemli eklemelerle yeni bir kurgu yazım stili ortaya çıkardı, New Sincerity yazarları, özbilinç ve samimi anların tehlikelerini keşfederken, kendileri ve okuyucuları arasındaki derin bağlantıyı vurgulayarak, netlik ve tutarlılığın öneminin olduğu bir dünyayı yeniden hayal etmeye çalıştılar. Bu proje, akımın önemli figürü David Foster Wallace'ın çalışmalarında samimiyetin varlığını ve kavramını inceleyerek New Sincerity akımının postmodernizm bağlamında keşfetmeyi ve sunmayı amaçlamaktadır. Tez, postmodernizmin ötesine bakan yazar David Foster Wallace tarafından savunulan kültürel samimiyetin anlamındaki değişimi gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The New Sincerity Movement emerged in the post-postmodern era, aiming to shed the meta-referentiality, detachment, and cynicism associated with postmodernism in the 20th century. This new movement introduced a distinct style of fiction characterised by essential elements such as sincerity and authenticity. Its writers sought to reimagine a world marked by clarity and coherence, emphasising a deep connection between themselves and their readers while exploring the perils of self-consciousness and intimate moments. This project aims to explore and present the New Sincerity movement within the context of postmodernism by examining the notion of sincerity's presence in the work of the influential figure David Foster Wallace. The thesis will demonstrate the shift in the meaning of cultural sincerity advocated by writer David Doster Wallace, who looked beyond postmodernism.