Kur'an-ı Kerim'deki soru yapıları ve içeriğinin din eğitimi bağlamında incelenmesi
Examining the question structures and content in the Qur'an: An analysis in the context of religious education
  1. Tez No: 923802
  2. Yazar: SEVİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; Kur'an-ı Kerim'de soru cümlesi şeklinde veya soru cümlesi içeren ayetler yapısal ve içerik bakımından incelemeye tabi tutulmaktadır. Kur'an-ı Kerim'in önemli bir kısmı soru cümlesi şeklinde veya soru cümlesi içeren ayetlerden oluşmaktadır. Bu durumun genelde insan eğitimi, özelde ise din eğitimi açısından önemli olduğu ve incelenmesi gerektiği düşünülmektedir. Çalışmanın amacı Kur'an-ı Kerim'de soru şeklindeki veya soru içeren ayetlerin yapısal ve içerik bakımından incelemek ve din eğitimi açısından önemini ortaya koymaktır. Soru sormak öğrenme ve öğretmenin ayrılmaz unsurlarındandır ve bu noktada Kur'an'da bulunan sorular din eğitimi açısından yol gösterici bir özelliğe sahip olup oldukça önemlidir. Bu nedenle çalışmada özellikle din eğitimi alanını ilgilendiren öğrenme ile ilgili soru içeren ayetler üzerinde durulmuştur. Nitel bir çalışma olarak hazırlanan araştırmamızın verileri büyük ölçüde Kur'an-ı Kerim'in ayetlerinden toplanmıştır. Elde edilen bulgular tefsirlerden, hadis, siyer, İslam tarihi, ansiklopediler, eğitim ve din eğitimi, psikoloji ile ilgili kaynaklardan yararlanılarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Metin analizi yöntemi kullanılmıştır. Ayetler soru yapılarının durumuna göre soru türleri, soruların işlevleri ve bu karşımıza çıkan soruların din eğitiminde kullanılan metotlara etkilerini içermektedir. Çalışmamızda ayetlerde geçen soruların sadece ikna etme, zorda bırakma, meydan okuma gibi amaçları taşımadığı; düşünmeye sevk etme, eleştirel düşünme, sorgulama, anlamlandırma vb. amaçlar taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, verses in the form of interrogative sentences or containing interrogative sentences in the Holy Quran are examined in terms of structure and content. A significant part of the Holy Quran consists of verses in the form of interrogative sentences or containing interrogative sentences. It is thought that this situation is important in terms of human education in general and religious education in particular and should be examined. The aim of the study is to examine the question-shaped or question-containing verses in the Holy Quran in terms of structure and content and to reveal their importance in terms of religious education. Asking questions is an integral part of learning and teaching, and at this point, the questions in the Quran have a guiding feature in terms of religious education and are very important. For this reason, the study focused on verses containing questions about learning, especially those related to the field of religious education. The data of our research, which was prepared as a qualitative study, was largely collected from the verses of the Holy Quran. The findings were tried to be interpreted by making use of tafsir, hadith, sirah, Islamic history, encyclopedias, education and religious education, and psychology-related sources. Text analysis method was used. The verses include question types according to the status of the question structures, the functions of the questions and the effects of these questions on the methods used in religious education. In our study, the questions in the verses do not only have purposes such as persuasion, difficulty, or challenge; provoking thinking, critical thinking, questioning, making sense, etc. It has been determined that it has purposes.