Yemen'de deniz ticaretinin finansal pazarlar üzerindeki etkisi
Maritime trade and its impact on Yemen's financial markets
  1. Tez No: 923805
  2. Yazar: AMANI GAMAL SAEED SHAMSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Deniz ticareti, Yemen ekonomisine büyük katkı sağladığı gibi finansal piyasalar üzerindeki etkisi de açık olarak tahmin edilebilmektedir. Yemen'de deniz ticaretinin önemi, ülkenin petrol, gaz ve madenler gibi doğal kaynaklar açısından zengin olmasının yanı sıra, Doğu ile Batı arasındaki ticaret için önemli bir geçiş noktası olmasıyla da ilgilidir. Bu stratejik konum, Yemen'in uluslararası ticaretteki hayati önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Çünkü Yemen sularından birçok önemli deniz ticaret rotası geçmektedir. Bu durum, Yemen ekonomisine ithalat ve ihracat yönünden büyük katkı sağlamaktadır. Yemen'in ekonomik büyümesi ve dış ticaret hacmi, deniz ticaretinin gelişmesiyle doğru orantılı olduğu görülmektedir. Bu sebeple, Yemen'deki deniz ticareti ülkenin ekonomik kalkınması için son derece önemlidir. Ancak, Yemen'deki güçlükler nedeniyle bu potansiyelin tam anlamıyla kullanılamadığı görülmektedir. Ülkedeki güvenlik sorunu, siyasi istikrarsızlık ve buna benzer faktörler deniz ticaretinin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu durum, finansal piyasalar üzerinde belirsizlik yaratmaktadır. Tüm bu etkiler, denizcilik faaliyetlerindeki daralmaların, vatandaşların yaşam standartlarını doğrudan etkileyebileceğini göstermektedir. Ülkede yaşanan siyasi ve güvenlik çalkantıları, deniz taşımacılığını ve dolayısıyla finansal piyasaları olumsuz yönde etkilemiş ve hala da etkilenmektedir. Artan fiyatlar, işsizlik ve ekonomik belirsizlik toplumun genel refahını azaltmakta ve finansal piyasalar üzerinde olumsuz etkiye neden olmaktadır. Bu nedenle, finansal piyasalar üzerindeki olumlu etkisi de sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı Yemen'deki deniz ticaretinin önemini ve etkilerini detaylı bir şekilde incelemektir. Yemen'deki finansal piyasaları gelişen deniz ticaretinin nasıl etkilediğini araştırmayı hedeflemektedir. Yemen'in deniz ticaretindeki büyüme, ülkenin genel ekonomik kalkınmasına nasıl katkı sağlamaktadır? Bu sorunun cevabı, finansal piyasalar üzerindeki etkisini daha net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bu nedenle, Yemen'deki deniz ticaretinin finansal piyasalar üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla detaylı bir analiz yapılacaktır. Bu çalışma, ilgili ekonomik doğrultusunda analizler yaparak, Yemen'deki finansal piyasaların deniz ticareti ile olan ilişkisine yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada, Yemen ekonomisinin gelecekteki gelişimi üzerinde de önemli ipuçları sunabileceği düşünülmektedir. Yemen ekonomisinin can damarı olan deniz ticareti, finansal piyasalar üzerinde büyük bir etkiye sahip olduktan sonra hangi politikalar izlenmelidir. Yemen'de deniz ticaretinin finansal piyasalar üzerindeki etkisi incelendiğinde, ekonomik büyüme ve istikrar için hangi adımların atılması gerektiği konusunda daha net bir yol haritası çizilebilir. Bu bağlamda, uluslararası iş birliklerinin güçlendirilmesi ve ticaretin kolaylaştırılması için yapılan reformların önemi de göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Maritime trade has made significant contributions to Yemen's economy, and its influence on the financial markets is quite evident. The importance of maritime trade in Yemen stems not only from the country's rich natural resources, such as oil, gas, and minerals, but also from its strategic location as a crucial transit point between the East and the West. This strategic position clearly demonstrates Yemen's vital role in international trade, as numerous significant maritime trade routes pass through Yemeni waters. This has greatly contributed to Yemen's economy in terms of both imports and exports. Yemen's economic growth and foreign trade volume have been shown to be directly proportional to the development of maritime trade. Therefore, maritime trade is of paramount importance for Yemen's economic development. However, due to the challenges faced in Yemen, this potential has not been fully realized. The country's security issues, political instability, and similar factors have negatively impacted the development of maritime trade. This has created uncertainty in the financial markets. All these effects indicate that a decline in maritime activities can directly affect the living standards of citizens. The political and security turmoil in the country has had a negative impact on maritime transport and, consequently, on the financial markets, and continues to do so. Rising prices, unemployment, and economic uncertainty are reducing the overall well-being of society and negatively affecting the financial markets. Therefore, its positive impact on the financial markets is also limited. The aim of this study is to examine in detail the importance and impacts of maritime trade in Yemen. It aims to investigate how the developing maritime trade affects the financial markets in Yemen. How does the growth of maritime trade in Yemen contribute to the overall economic development of the country? The answer to this question will more clearly reveal its impact on the financial markets. Therefore, a detailed analysis will be conducted to examine the effects of maritime trade on the financial markets in Yemen. This study aims to provide a new perspective on the relationship between the financial markets and maritime trade in Yemen by conducting analyses in the relevant economic context. At this point, it is thought that it can also provide important clues about the future development of the Yemeni economy. What policies should be followed after maritime trade, the lifeblood of the Yemeni economy, has a significant impact on the financial markets? When the impact of maritime trade on the financial markets in Yemen is examined, a clearer roadmap can be drawn regarding the steps that need to be taken for economic growth and stability. In this context, the importance of strengthening international cooperation and reforms to facilitate trade should not be overlooked.