Voleybolcuların hazırlık dönemi önce ve sonrasında belirlenen parametrelerin performans değerlerinin incelenmesi
Analysis of performance parameters of volleyball players before and after the preparatory period
  1. Tez No: 923820
  2. Yazar: ELİZA MERYEM APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Voleybol sporunda dikey sıçrama kuvveti, kısa koşu ve zig zag yaparak hareketli koşular ve hamleler çok önemli yer tutar. Hazırlık devresinde bu çalışmalara yer vermek voleybol sporu yapan sporcunun performansında önemli yükselmeler meydana gelir. Yapılan bu çalışmada sporcuların uygulanan antrenman sonrası performans değerlerindeki gelişimi görmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya TVF Efeler Liginde mücadele eden Develi Belediye Spor Kulübü A takım ve alt yapısında yer alan 18 - 32 yaş arası 29 erkek voleybolcu katılmıştır. Sporculara sezon öncesi belirli bir program içerisinde antrenman yaptırılmıştır. Oyuncuların ölçümleri Develi Spor Salonunda yapılmıştır. Çalışmaya katılan voleybolcuların değerlerinin tanımlayıcı istatistikleri yapılmış, ön ve son test sonuçları ise Wilcoxon testi analizi ile SPSS programında yapılarak değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Yapılan ölçümler ve antrenmanlar sonucunda, Shuttle Run Testi ve Sıçrama Kuvveti sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca T Testi ve 20 metre Sürat koşusu testinde istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemesine rağmen matematiksel olarak değişim görülmektedir. Sonuç: Sporcuların sezon öncesi hazırlık döneminde yaptığı fiziksel çalışmalar maç dönemi öncesi sporcuların hazır olması adına ciddi önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışmada da uygulanan egzersiz programlarının fiziksel olarak pozitif yönlü değişimler sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In volleyball, vertical jump strength, short sprints, zigzag movements, and lunges play a significant role. Including these exercises during the preparatory phase can lead to substantial improvements in the performance of volleyball players. This study aimed to observe the performance improvements of athletes following the applied training program. Materials and Methods: The study involved 29 male volleyball players aged 18 to 32 from the Develi Belediye Sports Club A team and youth academy, competing in the TVF Efeler League. The players underwent a specific training program during the preseason. Measurements were conducted at Develi Sports Hall. Descriptive statistics of the players' data were calculated, and pre- and post-test results were analyzed using the Wilcoxon test in the SPSS program. The significance level was set at 0.05. Results: The measurements showed statistically significant differences in the Shuttle Run Test and Vertical Jump Force Test results after the training sessions. While no statistically significant differences were found in the T-Test and 20-meter Sprint Test, mathematical improvements were observed. Conclusion: The physical training conducted during the preseason preparatory period is crucial for ensuring that athletes are ready for the competitive season. This study determined that the exercise programs applied resulted in positive physical improvements.