Azerbaycan televizyonlarında gösterilen Türk yapımlarının kültürel etkileşimi ve yumuşak güç stratejileri üzerine bir inceleme
On the cultural interaction and soft power strategies of Turkish productions shown on Azerbaijani televisions a review
- Tez No: 923826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma, bir yaratıcı kültür endüstrisi ürünü olan Türk yapımlarının Azerbaycan`da kültürel yakınlaşmadaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada kamu diplomasisi, kültür diplomasisi ve yumuşak güç kavramlarına dayanarak 1990`lı yıllardan itibaren Azerbaycan kamu televizyon kanallarında yayınlanmakta olan Türk yapımlarının kültürel yakınlaşmadaki rolü incelenmektedir. Küreselleşen dünyada yaratıcı endüstri ürünlerinin kültürlerarası iletişimdeki gücü artarak önem kazanmıştır. Bu noktada, uluslararası arenada büyük bir başarıya ulaşan Türk yapımı dizi ve filmlere olan küresel talep 2020-2023 yılları arasında %184 oranda artmıştır. Yurt dışında büyük bir başarı yakalayan bu yapımlar, uluslararası arenada Türkiye'nin yumuşak gücünün başarısı olarak da görülmektedir. Türk yapımları, Azerbaycan gibi kültürel yakınlığa sahip ülkelerde de büyük başarılara imza atmıştır. Araştırmanın teorik kısmı olan birinci bölümünde“Kültür ve Kültürlerarası İlişkilerde Kamu Diplomasisi”başlığı altında kültür kavramı üzerinden ilerleyerek kültür endüstrisi, kültürel diplomasi, kamu diplomasisi ve yumuşak güç gibi kilit kavramlara değinilmiştir. Araştırma kısmında ise önce Türk yapımlarının yayınlandığı kamu televizyon kanalları incelenmiş sonrasında ise Azerbaycan`da kamu televizyonlarından Türk yapımlarını izleyenlerle derinlemesine görüşmeler gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda Türk yapımlarının, kültürlerarası iletişimde ve iki ülke arasındaki kültürel yakınlaşmalarda işlevsel güçlerinin görüldüğü ve Türk yapımlarının yalnızca eğlence aracı değil hem de kültürel bağları güçlendiren bir araç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the role of Turkish productions, a product of the creative culture industry, in cultural rapprochement in Azerbaijan. Based on the concepts of public diplomacy, cultural diplomacy and soft power, the research examines the role of Turkish productions in cultural rapprochement, which have been broadcast on Azerbaijani public television channels since the 1990s. In the globalizing world, the power of creative industry products in intercultural communication has become increasingly important. At this point, the global demand for Turkish-made TV series and films, which have achieved great success in the international arena, increased by 184% between 2020-2023. These productions, which have achieved great success abroad, are also seen as the success of Turkey's soft power in the international arena. Turkish productions have also achieved great success in countries with cultural ties such as Azerbaijan. In the first part of the research, which is the theoretical part, under the title of“Public Diplomacy in Culture and Intercultural Relations”, key concepts such as culture industry, cultural diplomacy, public diplomacy and soft power are touched upon by proceeding through the concept of culture. In the research part, first the public television channels on which Turkish productions were broadcast were examined, and then in-depth interviews were held with those who watched Turkish productions on public television in Azerbaijan. As a result of the research, it was concluded that Turkish productions have functional powers in intercultural communication and cultural rapprochement between the two countries, and that Turkish productions are not only entertainment tools but also a tool that strengthens cultural ties.