İlkokulda öğrenim gören Suriyeli öğrencilere çevreye yönelik olumlu tutum kazandırmada zenginleştirilmiş çevre etkinliklerinin etkisi
The effect of enriched environmental activities on promoting positive attitudes towards the environment among Syrian students in primary school
  1. Tez No: 923827
  2. Yazar: EMEL KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, ilkokulda öğrenim gören Suriyeli öğrencilere çevreye yönelik olumlu tutum kazandırmada zenginleştirilmiş çevre etkinliklerinin etkisini ve demografik değişkenlerin Suriyeli öğrencilerin çevresel tutumlarına etkisini araştırmaktadır. Araştırmada deney-öncesi desenlerden Tek Grup Öntest-Sontest Deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Hatay ilinin Yayladağı ilçesinde tamamı Suriyelilerden oluşan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet okulunda eğitim gören 26 ilkokul 3.sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak 2016'da Yılmaz tarafından geliştirilen likert tipi çevresel tutum düzeyi ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin çözümlenmesi için SPSS 23.0 programı kullanılmış, veriler 0.05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin normal dağılıma sahip olduğu görülmüş, parametrik testler uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda verilen çevre eğitiminin, Suriyeli öğrencilerin çevresel tutumlarına etkisinde anlamlı bir farklılık görülmüş, demografik değişkenlerinin çevreye yönelik tutumlarına etkisinin ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of enriched environmental activities on promoting positive attitudes towards the environment among Syrian students in primary school and examines the impact of demographic variables on the environmental attitudes of Syrian students. A pre-experimental design, specifically the One-Group Pretest-Posttest Design, was employed in the study. The sample consisted of 26 third-grade students attending a public primary school under the Ministry of National Education, located in Yayladağı district of Hatay province, during the 2023–2024 academic year. All participants were Syrian students. Data were collected using a Likert-type Environmental Attitude Scale developed by Yılmaz in 2016. Quantitative data were analyzed using SPSS 23.0 software at a significance level of 0.05. The findings indicated that the data followed a normal distribution, and parametric tests were applied. The results revealed that the provided environmental education significantly impacted Syrian students' environmental attitudes. However, no significant difference was found regarding the effect of demographic variables on their attitudes towards the environment