Yedinci sınıf öğrencilerinin görsel okuma becerileri
Visual literacy skills of seventh-grade students
  1. Tez No: 923846
  2. Yazar: UMUT CAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı yedinci sınıf öğrencilerinin görsel okuma becerilerini ölçmeye yarayan standartlaştırılmış bir başarı testinin geliştirilmesi ve bu test kullanılarak öğrencilerin görsel okuma becerileriyle çeşitli değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmanın amacı doğrultusunda alanyazın taranmış ve görsel okuma becerisi kapsamındaki davranışlar göz önüne alınarak Türkiye'de kullanılmakta olan ilköğretim düzeyindeki öğretim programları incelenmiştir. İncelenen öğretim programlarında yer alan görsel okuma becerilerini kapsayan kazanımlar belirlenmiş ve bunları ölçmeye yönelik maddeler geliştirilmiştir. Madde geliştirme sürecinde görsel okuma becerisine yönelik kazanımların yer aldığı Türkçe eğitimi, sınıf eğitimi ve ilköğretim matematik eğitimi alanlarında çalışan uzmanlardan ve Türkçe öğretmenlerinden görüş alınmıştır. Toplam 463 katılımcıyla yürütülen çalışmada ilk olarak alan uzmanlarının yönlendirmeleriyle 40 maddelik deneme formu hazırlanmıştır. Bu form ikiye bölünerek pilot çalışma kapsamında 47 öğrenciye uygulanmıştır. Pilot çalışmanın ardından yapılan analizde madde güçlük düzeyi ve madde ayırt ediciliği uygun olmadığı görülen maddeler tekrar düzenlenmiş veya testten çıkarılmıştır. Revize edilmiş olan test birinci uygulamada 127 öğrenciye uygulanmıştır. Birinci uygulamanın ardından veriler tekrar analiz edilmiş, uygun olmayan maddeler düzenlenmiş veya testten çıkarılmıştır. İkinci uygulamada 28 maddenin yer aldığı test 133 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve Görsel Okuma Başarı Testi gerekli düzenlemelerle birlikte 24 maddeye indirilmiştir. Geçerlilik ve güvenilirlik şartlarını sağladığı saptanan testin Cronbach Alfa değeri 0,77 ve ortalama madde güçlük katsayısı 0,67'dir. Test geliştirme sürecinin ardından Görsel Okuma Başarı Testi 156 öğrenciye uygulanmış ve öğrencilerin; cinsiyetleri, Türkçe dersi başarıları, internet kullanım süreleri ve sosyal medya kullanım süreleri ile görsel okuma başarıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Türkçe dersi başarısı ve görsel okuma başarısı arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin görsel okuma başarılarında cinsiyet ve internet kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunmamış ancak görsel okuma başarı düzeylerinde sosyal medya kullanım sürelerine göre anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Günlük 0-1 saat sosyal medya kullanan öğrencilerin, 2-3 saat ve 3 saatten daha uzun süre kullanan öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar aldıkları tespit edilmiştir. Çalışmanın farklı disiplenlerden araştırmacılara, öğretmenlere ve öğrencilere katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a standardized achievement test to measure the visual reading skills of seventh-grade students and to examine the relationships between students' visual reading skills and various variables through the use of this test. In line with the aim of the study, the related literature was reviewed, and the elementary education curricula used in Turkey were examined, with consideration given to behaviors associated with visual reading skills. The learning objectives covering visual reading skills in the examined curricula were identified, and items were developed to measure them. While developing the items for the identified learning objectives, opinions were obtained from Turkish language teachers and experts working in the fields of Turkish education, primary education, and elementary mathematics education, where learning objectives related to visual reading skills are included. In the study conducted with a total of 463 participants, a 40-item trial form was initially prepared with the guidance of field experts. In the pilot study, this form was split into two and applied to 47 students. Based on the analysis conducted after the pilot study, items with inappropriate difficulty levels and item discrimination were revised or removed from the test. The revised test was administered to 127 students in the first application. After the first application, the data were reanalyzed, and inappropriate items were revised or removed from the test. In the second application, a test consisting of 28 items was administered to 133 students. The data obtained were analyzed, and the Visual Reading Achievement Test was reduced to 24 items with necessary adjustments. The test, which was determined to meet validity and reliability criteria, had a Cronbach's Alpha value of 0.77 and an average item difficulty coefficient of 0.67. Following the test development process, the Visual Reading Achievement Test was applied to 156 students, and the relationships between students' gender, Turkish language course grades, internet usage durations, social media usage durations, and visual reading achievement were examined. There was a moderately significant positive relationship between success in Turkish language courses and visual reading achievement. No significant difference was observed in students' visual reading achievements based on gender or internet usage duration variables; however, a significant difference was found in visual reading achievement levels based on social media usage durations. It was found that students who use social media for 0-1 hour daily were found to receive statistically significantly higher scores compared to those who use it for 2- 3 hours and more than 3 hours. It is expected that this study will contribute to researchers, teachers, and students from different disciplines.