Ratlarda streptozotosin (STZ) ile indüklenen deneysel diyabet modelinde beta glukanın antioksidan etkisi
Antioxidant Effect of Beta Glucan in an Experimental Model of Diabetes Induced by Streptozotocin (STZ) in Rats
- Tez No: 923877
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada ratlarda streptozotosin (STZ) ile indüklenen deneysel diyabet modelinde β-glukanın olası antioksidan etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmada hayvan materyali olarak sağlıklı, yetişkin ve ortalama canlı ağırlıkları birbirine yakın toplam 32 adet Wistar albino ırkı erkek rattan yararlanıldı. Çalışma süresince her kafeste 8 adet olacak şekilde barındırılan ratlar Kontrol (K), Diyabet (D), β-glukan (B) ve Diyabet+ β-glukan (D+B) şeklinde 4 deneme grubuna ayrıldı. Diyabet gruplarına (D ve D+B) tek doz 0.1 M sitrat tamponunda çözündürülmüş 60 mg/kg Streptozotosin (STZ) intraperitonal (IP) tek doz uygulandı. STZ uygulamasından 3 gün sonra sonra kapiller kan örneklerinde serum glikoz düzeyleri belirlenerek glikoz miktarı 250 mg/dl ve üzeri hayvanlar diyabetik olarak kabul edildi. β-glukan gruplarındaki hayvanlara (B ve D+B) ise 10 gün süreyle 50 mg/kg/gün olacak şekilde Saccharomyces cerevisiae içeren kapsüller çözündürülmüş halde ve gavaj yoluyla verildi. On günlük deneme süresi sonunda tüm gruplarda canlı ağırlık ölçümleri yapılarak, rompun (10mg/kg) ve ketalar (50 mg/kg) ile IP oluşturulan genel anestezi altında intrakardiyak olarak elde edilen kanlarda ortalama serum glikoz düzeyleri ile oksidatif stres belirteci olan malondialdehit (MDA) ile antioksidan parametreler olan katalaz (CAT), glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GSH- Px) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the possible antioxidant effect of β-glucan in a streptozotocin (STZ)-induced partial diabetes model in rats. A total of 32 healthy, adult Wistar albino male rats with average live weights close to each other were used as animal material in the study. During the study, the rats, 8 in each cage, were divided into 4 experimental groups as Control (C), Diabetes (D), β-glucan (B) and Diabetes + β-glucan (D + B). A single dose of 60 mg/kg Streptozotocin (STZ) dissolved in 0.1 M citrate buffer was administered intraperitoneally (IP) to the diabetes groups (D and D+B). Glucose levels were determined in capillary blood samples 3 days after STZ administration, and animals with serum glucose levels of 250 mg/dl and above were considered diabetic. Animals in the β-glucan groups (B and D+B) were given 50 mg/kg/day Saccharomyces cerevisiae capsules in dissolved form and via gavage for 10 days. At the end of the 10-day trial period, body weight measurements were made in all groups, and mean serum glucose levels, oxidative stress marker malondialdehyde (MDA) and antioxidant parameters catalase (CAT), glutathione (GSH), glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) activities were determined in blood obtained intracardially under general anesthesia induced by IP with rompun (10 mg/kg) and ketalar (50 mg/kg).