Şizofreni olgularında duyusal işlemleme güçlükleri ile klinik özellikler arasındaki ilişki
The relationship between sensory processing difficulties and clinical features in schizophrenia cases
  1. Tez No: 923878
  2. Yazar: MURTAZA İÇLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Rezidüel tip şizofreni olgularında duyu işlemleme güçlüklerini saptamak, duyu işlemleme güçlüklerinin depresif, negatif ve pozitif belirtiler ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde yatarak tedavi gören ve ayaktan başvuran, dahil edilme kriterlerini karşılayan 18-65 yaş arası 66 rezidüel tip şizofreni olgusu ile 83 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara görüşme sırasında sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Hastalığın şiddetini ve klinik özelliklerini tespit etmek amacıyla Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞDÖ), hastaların işlevsellik düzeylerini ölçmek amacıyla Global Değerlendirme Ölçeği (GDÖ) kullanılmıştır. Olguların duyusal duyarlılıklarını ölçmek amacıyla Duyusal Duyarlılık Ölçeği (DDÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda rezidüel tip şizofreni olgularının sağlıklı kontrol grubuna göre DDÖ-Arzulama puanlarının düşük olduğu, DDÖ-Kaçınma ve DDÖ-Toplam puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Olguların yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, istihdam durumu ve sigara kullanıp kullanmaması ile Duyusal Duyarlılık Ölçeği (DDÖ) alt ölçek ve toplam puanları ile arasında ilişki bulunmamıştır. Şizofreni olgularında hastalık başlangıç yaşı ile DDÖ-Arzulama puanları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Olguların geçmiş intihar sayıları, psikiyatrik nedenli hastane yatış sayıları ve geçirilmiş psikotik atak sayıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Klinik ölçeklerden GDÖ puanları ile DDÖ-Kaçınma puanları arasında negatif korelasyon saptanmıştır. PANSS Negatif belirtiler puanları ile DDÖ-Arzulama puanları arasında negatif korelasyon, DDÖ-Kaçınma puanları ile pozitif korelasyon saptanmıştır. PANSS-Genel Psikopatoloji puanları ile DDÖ-Kaçınma ve DDÖ-Toplam puanları arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Bununla beraber PANSS-Toplam puanı ve DDÖ-Toplam puanı arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Sonuçlar: Rezidüel tip şizofreni olguları sağlıklı kişilere kıyasla duyusal işlemleme güçlükleri yaşamaktadır. Olgulardaki negatif belirtiler, genel psikopatolojik belirtiler, işlevsellik düzeyi, hastalığın başlangıç yaşı aversif uyaranlara karşı duyarlılık oluşturup kaçınma davranışlarına yol açarken, negatif belirtiler hedonik uyaranlara karşı kayıtsızlığa neden olup duyusal arayışı azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to identify sensory processing difficulties in cases of residual-type schizophrenia and to investigate the relationship between sensory processing difficulties and depressive, negative, and positive symptoms Materials and Methods: In our study, 66 cases of residual-type schizophrenia, aged between 18-65, who were either hospitalized or outpatients at the Gülhane Training and Research Hospital Psychiatry Clinic and met the inclusion criteria, were included, along with a healthy control group of 83 individuals. A sociodemographic data form was completed during interviews with the participants included in the study. The Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and the Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS) were used to assess the severity and clinical features of the illness, while the Global Assessment Scale (GAS) was employed to measure patients' functional levels. The Sensory Responsiveness Questionnaire (SRQ) was administered to measure the sensory sensitivities of the cases. The data obtained were analyzed using appropriate statistical methods. Findings: In our study, it was found that residual-type schizophrenia cases had lower SRQ-Hedonic scores and higher SRQ-Aversive and SRQ-Total scores compared to the healthy control group. No relationship was found between participants' age, gender, marital status, employment status, smoking status, and the subscale or total scores of the Sensory Responsiveness Questionnaire (SRQ). A positive correlation was observed between the age of onset of the illness and SRQ-Hedonic scores in schizophrenia cases. No significant relationship was found between the number of past suicide attempts, the number of psychiatric hospitalizations, and the number of psychotic episodes experienced by the cases. A negative correlation was observed between GAS scores and SRQ-Aversive scores among the clinical scales. A negative correlation was found between PANSS Negative symptom scores and SRQ-Hedonic scores, while a positive correlation was observed between PANSS Negative symptom scores and SRQ-Aversive scores. Additionally, a positive correlation was identified between PANSS General Psychopathology scores and both SRQ-Aversive and SRQ-Total scores. Furthermore, a positive correlation was determined between PANSS-Total scores and SRQ-Total scores. Conclusion: Residual-type schizophrenia cases experience sensory processing difficulties compared to healthy individuals. In these cases, negative symptoms, general psychopathological symptoms, functional level, and the age of illness onset contribute to sensitivity toward aversive stimuli, leading to avoidance behaviors. On the other hand, negative symptoms cause indifference to hedonic stimuli, resulting in reduced sensory seeking.