Görme engelli sporcuların kaygı ve saldırganlık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the anxiety and aggressive levels of visually impaired athletes in terms of different variables
  1. Tez No: 923876
  2. Yazar: ABDULLAH AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı görme engelli sporcuların kaygı ve saldırganlık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma, Goalball oynayan görme engelli erkek amatör ve profesyonel sporcuların sürekli, durumluk kaygı ve saldırganlık düzeylerinin birbiri ile olan ilişkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma grubu Türkiye Erkek Milli Goalball takımında oynayan 22 görme engelli erkek sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak görme engelli erkek goalball sporcularının sosyo-demografik özelliklerini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Öner ve LeCompe (1983) tarafından Türkçeye uyarlanan“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”ve Madran (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“Buss-Perry saldırganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin betimleyici analiz yapılmıştır. Verilerin normalliği sınandıktan sonra gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, ANOVA ve korelasyon analizinde Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, görme engelli sporcuların sürekli kaygı düzeylerinin orta seviyede, durumluk kaygı düzeylerinin düşük ve saldırganlık düzeylerinin de orta seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the anxiety and aggression levels of visually impaired athletes in terms of different variables. The research was designed in the screening model in this study conducted to determine the relationship between trait, state anxiety and aggression levels of visually impaired male amateur and professional athletes playing goalball. The research group consists of 22 visually impaired male athletes playing in the Turkish Men's National Goalball team. In the study, the“Personal Information Form”developed by the researcher in order to measure the socio-demographic characteristics of visually impaired male goalball athletes, the“State-Trait Anxiety Scale”adapted to Turkish by Öner and LeCompe (1983) and the“Buss-Perry Aggression questionnaire”adapted to Turkish by Madran (2012) were used as data collection tools. Descriptive analysis was performed on the obtained data. After testing the normality of the data, the Mann Whitney U test and ANOVA test was used in comparisons between groups, and the Spearman correlation test was used in correlation analysis. The significance level was taken as 0.05. As a result of the research, it was determined that the trait anxiety levels of visually impaired athletes were at a moderate level, their state anxiety levels were low and their aggression levels were at a moderate level.