Çocuklarda akut gastroenteritte probiyotiklerin inflamasyona ve mikrobiyotaya etkisi
The effect of probiotics on inflammation and microbiota in acute gastroenteritis in children
- Tez No: 923882
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Bu çalışma, çocuklarda akut gastroenteritin (AGE) tedavisinde Lactobacillusreuteri ve LactobasillusAcidophilus suşlarını içeren kombine preparatın inflamasyon, mikrobiyota kompozisyonu ve epitel bariyer fonksiyonları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Akut gastroenterit, çocuklar arasında yaygın bir halk sağlığı sorunu olup ciddi dehidratasyon ve morbiditeye yol açabilmektedir. Tedavide oral rehidrasyon solüyonları (ORS) temel yaklaşım olsa da hastalık süresi ve şiddetini azaltmada ek yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, AGE tanısı alıp tedavi edilen çocuklardan oluşan hasta grupları üzerinde yapılmıştır. Kullanılan inflamatuar markerlar TNF-α, TNF-b, IL-17A, IL-10, IL-4, Zonulin olarak belirlenmiştir. Mikrobiyota analizi, 16S rRNA dizileme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Mikrobiyota kompozisyonundaki değişiklikler ve inflamatuar marker düzeyleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Zonulin seviyeleri epitel bariyer fonksiyonlarının bir biyobelirteçi olarak kullanılmıştır. Sitokinler ELISA yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to evaluate the effects of a combined preparation containing Lactobacillus reuteri and Lactobacillus acidophiluss trains on inflammation, microbiota composition, and epithelial barrier functions in the treatment of acute gastroenteritis (AGE) in children. Acute gastroenteritis is a prevalent public health issue among children, leading to significant dehydration and morbidity. While oral rehydrationsolutions (ORS) remain the primary treatment approach, additional strategies are needed to reduce the duration and severity of the disease. Materials and Methods: The study was conducted on patient groups consisting of children diagnosed with and treated for AGE. The inflammatory markers measured included TNF-α, TNF-β, IL-17A, IL-10, IL-4, and zonulin. Microbiota analysis was performed using 16S rRNA sequencing. Relationships between changes in microbiota composition and levels of inflammatory markers were assessed. Zonulin levels were used as a biomarker for epithelial barrier function. Cytokine levels were measure dusing the ELISA method.