Yenidoğanda banyo yaptırma veya yaptırmamanın umbilikal kord komplikasyonlarına ve düşme süresine etkisi
The effect of bathing or not bathing on umbilical cord complications and separation time in a newborn
- Tez No: 923891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma yenidoğanlarda banyo yaptırma veya yaptırmamanın umbilikal kord komplikasyonlarına ve düşme süresine etkisinin olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırmaya Şubat 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında Rize Devlet Hastanesi'nde doğmuş olan ve araştırmaya kabul edilme ölçütlerine uyan 153 yenidoğan dahil edildi. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu araştırmacı tarafından ilk gün anneler taburcu olmadan önce yüz yüze hasta odasında dolduruldu. Ebeveynler bağlı oldukları, şehir merkezinde bulunan, Aile Sağlığı Merkezlerinde topuk kanı vermek için gittiklerinde ikinci izlem yapıldı ve yenidoğanın banyo yaptırılma durumu, umbilikal korda bakım yapılıp yapılmama durumu burada aileden alınan bilgilere ve umbilikal kord belirtilerine göre dolduruldu. Daha sonra veriler, haftada bir kez umblikal kord düşene kadar iletişim bilgisi alınan ailelerle görüşülerek toplandı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak gerekli analizler yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis testleri kullanıldı. Araştırmada yenidoğanların umbilikal kord düşme süresi ortalama 7.2 gün olarak görüldü. İlk banyo için umbilikal kordun düşmesini bekleyenlerin oranı (%64.1) yüksekti. Umbilikal korda düşene kadar rutin bir bakım uygulanmadığı (%43.8), banyo yaptırılan (%35.9) yenidoğanların ise banyo sonrası bakım (%62.1) almadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to evaluate whether bathing or not bathing newborns had an effect on umbilical cord complications and separation time. 153 newborns who were born at Rize State Hospital between February 2023 and May 2024 and met the inclusion criteria for the study were included in the study. In the study, the Introductory Information Form was filled out by the researcher face to face in the patient room on the first day before the mothers were discharged. When the parents went to their Family Health Center in the city center to give heel blood, a second follow-up was made, and the newborn's bathing status and whether or not the umbilical cord was cared for were filled in here, according to the information received from the family and the umbilical cord symptoms. Data were then collected by interviewing the families, whose contact information was obtained, once a week until the umbilical cord fell off. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS 24.0 package program. Descriptive statistics, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis tests were used in the evaluation of the data. In the study, the average time for the umbilical cord to fall off in newborns was 7.2 days. The rate of those who waited for the umbilical cord to fall off for the first bath was high (64.1%). It was observed that no routine care was applied until the umbilical cord fell off (43.8%), and newborns who were bathed (35.9%) did not receive any care after bathing (62.1%).