Rusça deyimlerde 'ölüm' kavramı
The concept of 'death' in russian idioms
  1. Tez No: 923892
  2. Yazar: ATABERK ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
'Rusça Deyimlerde Ölüm Kavramı' çalışmamız, ölümü ifade eden Rusça deyimlerin, kültürdilbilimi bünyesinde yapılan analizini ortaya koymaktadır. Her bir kültür, her bir toplum ve her bir birey için evrensel anlam, önem taşıyan 'ölüm' kavramı evrenselliğine karşın oldukça farklı bir ifade zenginliği içerisindedir. Bu zenginlik içerisinde ölüme bakış açıları, ölümü ele alış biçimleri, ölümü yorumlayan mitsel ve dini öğeler öne çıkmaktadır. Deyimlerin bu bağlamda rolü Slav ve Rus penceresinde öne çıkan mitsel ve dini öğeleri ortaya çıkarmaktır. Çalışmamızda Rus kültürdilbiliminin gelişimi, bu bağlamda kavram ve deyim araştırmaları incelenmiş, Rus kültürü çerçevesinde ölüm konusunda deyimleri etkileyebilecek her bir etkene bakılmış ve son olarak deyimler V. N. Teliya'nın deyim inceleme ekolüyle incelenmiş, deyimler aracılığıyla Rus dünya dil görüşünde ölümü betimlemekte kullanılan öğeler belirtilmiştir. Bununla beraber, çalışmamız deyimler baz alınarak 'ölüm' kavramının dil-kültür etkileşimiyle nasıl bir biçim kazandığını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study 'The Concept of Death in Russian Idioms' reveals the analysis of idioms expressing death within the framework of culturolinguistics. The concept of 'death', which has a universal meaning for each culture, each society and each individual, has a very different richness of expression despite its universality. Within this richness, perspectives on death, ways of handling death, mythical and religious elements that interpret death come to the fore. The role of idioms in this context is to reveal the mythical and religious elements that stand out in the Slavic and Russian perspective. In our study, the development of Russian culturolinguistics, concept and idiom research in this context are analysed, each factor that may affect the idioms on death within the framework of Russian culture is examined, and finally, the idioms are analysed with V. N. Teliya's school of idiom analysis, and the elements used to describe death in the Russian world language view through idioms are specified. In addition, our study also shows how the concept of 'death' is shaped by language-culture interaction on the basis of idioms.