Hemşirelerin olay bildirim tutumları ile tıbbi hatayaeğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the relationship between nurses' attitudes toincident reporting and their propensity to make medical errors
- Tez No: 923890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma hemşirelerin olay bildirim tutumları ile tıbbi hataya eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihte Şanlıurfa ilinde yer alan bir devlet hastanesi, iki eğitim ve araştırma ve uygulama hastanesi ve bir üniversite hastanesinde çalışmakta olan toplam 2316 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmadan evrenin en az %80 'ine ulaşılacak şekilde planlanmıştır. Araştırma çalışmaya katılmayı kabul eden 735 hemşire ile tamamlanmıştır. Bu sayı evrenin yüzde %31,7 'sine denk geldiğinden örneklem sayısı için posthoc güç analizi yapılmıştır. Araştırma sonrasında araştırma gücüne bakmak için yapılan Post-hoc güç analizde power (1-β) 0.999 çıkmış ve örneklem sayısı yeterli bulunmuştur. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği ve Olay Bildirimi Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma, sıra ortalaması, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational manner to determine the relationship between nurses' attitudes towards incident reporting and their propensity to make medical errors The study population consisted of a total of 2316 nurses working at the time of the study in one public hospital, two training and research and application hospitals and one university hospital in Şanlıurfa province. The research sample was planned to reach at least 80% of the population without using any sampling method. The study was completed with 735 nurses who agreed to participate. As this number represents 31.7% of the universe, a post-hoc power analysis was performed on the sample size. The post hoc power analysis conducted after the study to examine the power of the study showed that the power (1-β) was 0.999 and the sample size was sufficient. The data for the study were collected using a personal information form, a medical error propensity scale and an incident reporting attitudes scale. Percentages, means, standard deviations, rank means, Mann-Whitney U test, KruskalWallis H test and Shapiro-Wilk test were used to analyse the data.