Postpartum dönemde annelerin emzirmeden kaçınmadavranışlarının emzirme öz-yeterlilik düzeylerine etkisi
The effect of mothers' breastfeeding avoidance behavior on breastfeeding self-efficacy levels in the postpartum period
- Tez No: 923899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YÜKSEL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tanımlayıcı tipte yürütülen bu çalışmada postpartum dönemdeki annelerin emzirmeden kaçınma davranışlarıyla emzirme öz-yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Merzifon Devlet Hastanesinin kadın doğum polikliniğine başvuran tüm gebeler, örneklemini ise dahil edilme kriterlerini karşılayan 98 postpartum dönemdeki kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri emzirmeden kaçınma davranışına yönelik literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu, Kişisel Bilgi Formu ve Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği-Kısa formu ile 01.12.2023 – 31.04.2024 tarihleri aralığında yüz yüze toplanmıştır. Çalışmaya katılan annelerin %52' si üniversite mezunudur. Gelir durumu incelendiğinde %93,9' unun 17.000 TL ve üzeri geliri vardır ve annelerin %80,6'sı çalışmamaktadır. Çalışmamızda kadınların %74,5'i gebelik, %69,4'ü doğum sonrası dönemde emzirme danışmanlığı almıştır. Emzirme döneminde göğüs ucu ağrısı ve yeterli süt olmaması en yaygın bildirilen sorunlar arasındadır. Annelerin Emzirme Özyeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) 'den aldıkları toplam puan 60,54±6,16 olarak bulunmuştur. Annelerin sadece %9,2'sinde emzirmeden kaçınma davranışı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this descriptive study, it was aimed to determine the relationship between breastfeeding avoidance behaviors and breastfeeding self-efficacy levels of postpartum mothers. The population of the study consisted of all pregnant women who applied to the obstetrics outpatient clinic of Merzifon State Hospital and the sample consisted of 98 postpartum women who met the inclusion criteria. The data were collected face-to-face between 01.12.2023 and 31.04.2024 with the Personal Information Form, a questionnaire form prepared in line with the literature on breastfeeding avoidance behavior and the Postpartum Breastfeeding Self- Efficacy Scale-Short form. 52% of the mothers participating in the study are university graduates. When income status is examined, 93.9% have an income of 17,000 TL and above and 80.6% of the mothers are unemployed. In our study, 74.5% of the women received breastfeeding counseling during pregnancy and 69.4% during the postpartum period. Nipple pain and not enough milk during breastfeeding were among the most commonly reported problems. The total score of the mothers on the Breastfeeding Self-Efficacy Scale (EBLS) was found to be 60.54±6.16. Only 9.2% of the mothers were found to have breastfeeding avoidance behavior.