Konya ve Karaman (TR52) bölgesindeki hazine taşınmazlarının yatırımlara tahsis edilmesinin bölgesel kalkınmadaki rolü
The role of allocation of treasury immovable properties to investments in Konya and Karaman (TR52) region in regional development
  1. Tez No: 923898
  2. Yazar: DEMET ÇAĞLAYAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TUĞBA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1960'lı yıllardan sonra önem kazanmaya başlayan, günümüzde ise sınırları kalkınma planları ve yasal düzenlemelerle belirlenen bölgesel kalkınma politikaları, hemen hemen her dönemde ekonomik büyümeyi dengelemek, bölgesel eşitsizlikleri azaltmak, istihdamı arttırmak, yerli üretimi teşvik etmek ve yaşam standartlarını yükseltmek gibi amaçlarla uygulanmıştır. Bölgesel kalkınma politikaları, bölgeler arasındaki ekonomik ve sosyal gelişim farklarını azaltarak dezavantajlı bölgelerin kalkınmasını sağlaması, daha adil ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmesi ve ülke ekonomilerinin uluslararası pazarda rekabet gücünü arttırması sebebiyle önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Hazine taşınmazlarının yatırımlara tahsisi, bölgesel kalkınmada önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Konya ve Karaman İllerini kapsayan TR52 Bölgesi, özellikle Konya İlinin coğrafi olarak 40.814,00 km² yüzölçüm ile Türkiye'nin en geniş yüzölçümüne sahip İli olması yönüyle Türkiye'de Hazine taşınmazlarının yatırımlara tahsisinin bölgesel kalkınmaya katkısına önemli bir örnektir. Bu çalışmada, Konya ve Karaman İllerini kapsayan TR52 Bölgesi örneğinde, Hazine taşınmazları tarafından desteklenen yatırımların, bölgesel kalkınmadaki rolü değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilerden hareketle, bölgedeki yatırımlara tahsis edilen Hazine taşınmazlarının, bölgenin üretim sektörlerinden hayvancılık ve enerji sektöründe diğerlerine göre daha etkili olduğu, hayvancılıkta yetiştirilen hayvan sayısına, yenilenebilir enerji üretiminde ise bölgenin elektrik ihtiyacına ve genel olarak bölgenin istihdam sayısına düşük de olsa olumlu yönde katkı sağladığı görülmüştür. Araştırma sürecinde, bu katkının tamamının Konya İlinde yapılan yatırımlarla sağlandığı, Karaman İlinin Hazine taşınmazlarının yatırımlara tahsisi konusunda etkisiz olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, bölgesel kalkınmayla ilgili mevzuat, politika ve kurumların yeniden düzenlenmesi, bölgenin sektörel gelişimine göre Hazine taşınmazlarının önceden belirlenmesi, yatırımın cazibesinin arttırılması için taşınmaz bedelleri ile asgari sabit yatırım tutarlarının düşürülmesi, büyük ölçekli yatırımlarda taşınmazların bedelsiz olarak tahsis edilmesi, alt yapı ve ar-ge çalışmalarına öncelik verilmesi, yatırımcıların, uygulayıcıların ve kamuoyunun çeşitli yollarla bilgilnedirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regional development policies, which started to gain importance after the 1960s and whose boundaries are determined by development plans and legal regulations today, have been implemented in almost every period with the aim of balancing economic growth, reducing regional inequalities, increasing employment, encouraging domestic production and raising living standards. Regional development policies are important as they ensure the development of disadvantaged regions by reducing economic and social development differences between regions, build a fairer and more sustainable future and increase the competitiveness of national economies in the international market. In this context, allocation of Treasury immovables to investments stands out as an important tool in regional development. TR52 Region, which covers Konya and Karaman Provinces, is an important example of the contribution of the allocation of Treasury immovables to investments to regional development in Turkey, especially since Konya Province has the largest surface area in Turkey with a geographical area of 40.814,00 km². In this study, the role of investments supported by Treasury immovables in regional development has been evaluated in the case of TR52 Region covering Konya and Karaman Provinces. Based on the data obtained as a result of the research, it has been observed that the Treasury immovables allocated to the investments in the region are more effective in the livestock and energy sectors of the region compared to the others, and contribute positively to the number of animals raised in animal husbandry, the electricity demand of the region in renewable energy production and the number of employment in the region in general, albeit low. During the research process, it has been observed that all of this contribution is provided by the investments made in Konya Province and Karaman Province is ineffective in allocating Treasury immovables to investments. In this context, it is concluded that legislation, policies and institutions related to regional development should be reorganised, Treasury immovables should be determined in advance according to the sectoral development of the region, immovable prices and minimum fixed investment amounts should be reduced in order to increase the attractiveness of investment, immovables should be allocated free of charge in large-scale investments, infrastructure and R&D studies should be prioritised, investors, practitioners and the public should be informed in various ways.