Eurocentrism in Homer's Iliad and David Hare's Stuff Happens
Homeros'un İlyada'sı ve David Hare'in Stuff Happens'ında Avrupa merkeziyetçilik
  1. Tez No: 923900
  2. Yazar: ELİF EYMİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde batı edebiyatı hakkında en çok öne sürülen ortak düşünce, yüzyıllardır varlığını sürdüren antik Yunan edebiyatının Avrupa entelektüel ve edebi hayatını büyük ölçüde etkilemiş ve hatta yapılandırmış olduğudur. Avrupa edebiyatında Avrupa merkezciliğinin izlerinin eski çağlara kadar takip edilmesi mümkündür ve Homeros'un İlyada'sı Avrupa merkezciliğini yansıtan büyük antik Yunan eserlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı, Avrupa edebiyatının kültürel kaynaklarından biri olan İlyada'daki Avrupa merkezciliğini, David Hare'in modern oyunu Stuff Happens ile karşılaştırarak eleştirmek. Bu çalışma, Stuff Happens oyunu aracılığıyla, modern Avrupa edebiyatının Avrupa merkezci yaklaşımdan kopuşuna dikkat çekecektir. Bu bağlamda David Hare'nin hayal gücüyle sergilenen Irak işgali gerçeğini temsil eden Stuff Happens, Avrupa merkezciliğine karşı duran modern edebi eserin manifestosudur.
Özet (Çeviri)
The most commonly proposed idea about Western literature is that ancient Greek literature, which has existed for centuries, has greatly influenced and even shaped European intellectual and literary life. Eurocentrism in European literature can be traced back to ancient times, with Homer's Iliad serving as a prominent example of this phenomenon in ancient Greek works. The purpose of the current study is to critique Eurocentrism in the Iliad, one of the masterpieces for European literature, by comparing it with David Hare's modern play Stuff Happens. This study will highlight the divergence of modern European literature from Eurocentrism through the play Stuff Happens. In this context, Stuff Happens, which represents the reality of the Iraq invasion as depicted by David Hare's imagination, serves as a manifesto of modern literary works that stand against Eurocentrism.