Osmanlı idaresinde Halep (1740- 1840)
Aleppo under Ottoman rule (1740- 1840)
- Tez No: 923913
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Osmanlı İdaresinde Halep (1740-1840)" başlıklı tez, Halep şehrinin Osmanlı tarihinin dönüm noktalarından biri olan dönemdeki siyasi, ekonomik ve sosyal durumunu derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu dönem, Halep'in sınır Eyaletinden Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli bir idari ve ticari merkezi haline gelmesini kapsamaktadır. Çalışma, şehrin idari yapısını, Osmanlı reformlarının etkilerini ve Halep'in bölgesel ve uluslararası ticaretteki rolünü incelemektedir. Ayrıca yerel otoriteler ile Osmanlı merkezi hükümeti arasındaki ilişkiler ve yabancı güçlerin, özellikle konsolos raporları aracılığıyla, şehir üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Tezin önemli bir bölümü, Araplar, Türkler, Kürtler, Ermeniler ve diğer dini ve etnik gruplardan oluşan Halep'in demografik çeşitliliğine odaklanmakta ve bu çeşitliliğin şehrin siyasi ve sosyal yapısını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. 1831-1840 yılları arasındaki Mısır yönetimi dönemi de ele alınmakta, Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın yönetiminin Halep üzerindeki etkileri ve şehrin Osmanlı yönetimine geri döndüğü dönemdeki değişiklikler vurgulanmaktadır. Tez, Osmanlı arşiv kayıtları, yabancı ülke konsolosluk raporları, seyahatnameler ve tarihsel kronikler gibi geniş bir birincil kaynak yelpazesi kullanarak Halep'in bu kritik dönemdeki kapsamlı bir resmini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Aleppo under Ottoman Rule (1740-1840)”aims to provide an in-depth analysis of the political, economic, and social conditions of the city of Aleppo during a transformative period in Ottoman history. This period covers the shift of Aleppo from a border province into a key administrative and commercial center within the Ottoman Empire. The study delves into the administrative structure of the city, the impact of Ottoman reforms, and the role of Aleppo in regional and international trade. Additionally, it explores the relationship between the local authorities and the Ottoman central government, as well as the influence of foreign powers, especially through consular reports. A significant part of the research focuses on the demographic diversity of Aleppo, which included Arabs, Turks, Kurds, Armenians, and other religious and ethnic groups, and how this diversity shaped the city's political and social landscape. The period of Egyptian rule between 1831 and 1840 is also examined, highlighting the changes brought by Muhammad Ali Pasha's administration and its effects on Aleppo before its reintegration into Ottoman control. The thesis utilizes a wide array of primary sources, including Ottoman archival records, foreign consular reports, travel accounts, and historical chronicles, offering a comprehensive picture of Aleppo during this pivotal era.