Beştepeler tümülüsleri
Beştepeler tumuli
- Tez No: 923931
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
“Beştepeler Tümülüsleri”başlıklı tezimizde, Kayseri şehir merkezinde, Melikgazi ilçesi, Karacaoğlu Mahallesi sınırları içerisinde, bugünkü Beştepeler Mevkii olarak bilinen konumda yer alan ve toplam 5 adet olan Tümülüs tipi mezarların mimarileri ile ele geçen buluntuları sınıflandırılarak incelenmiştir. Bu çalışma ile, Beştepeler Tümülüsleri buluntularının ışığında Kayseri şehrini irdeleyerek hem geçmişine hem ölü gömme geleneklerine hem de buluntularının işaret ettiği ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerine dair bilgi edinebilmek ve yeni bir bakış açısıyla doğru sonuçlara ulaşmak amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, Kayseri' de tümülüs tipi mezar geleneğinin, mimari olarak bir takım değişikliklere uğrasa da Geç Hellenistik ve Erken Roma Dönemlerinde devam ettiği, tesadüfen bulunan tümülüsler ve maalesef önce yağmalanan ardından bir şekilde toplanan buluntuların ise bilimsel bir kazı çalışmasıyla ele geçmediğinden in situ durumları bilinmese de özellikle altın ve gümüş malzemeden yapılmış zengin bir gruptan oluştuğu, hem biçimsel olarak hem de geleneksel olarak Geç Hellenistik ve Erken Roma Döneminin temel özelliklerini taşıdığı tespit edilmiştir. Ayrıca mezarlardan ele geçen Roma sikkesi ile Ephesos sikkesi de şehrin öneminin ve ticari bağlantılarının açık delilidir. Özel bir grup olan lüks madeni kapların ise Kayseri merkezine yönelik arkeolojik araştırmaların yeterli olmaması sebebiyle yerel bir atölye ürünü olup olmadığı hakkında kesin bir sonuca varılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Beştepeler Tumuli”, the architecture and the findings of the tumulus type tombs, which are located in Kayseri city center, within the borders of Melikgazi district, Karacaoğlu District, in the location known today as Beştepeler Location, were classified and examined. With this study, it is aimed to examine the city of Kayseri in the light of the Beştepeler Tumuli finds, to obtain information about its past, burial traditions, and the economic, social and cultural values indicated by the finds, and to reach correct conclusions from a new perspective. As a result of the study, it was concluded that the tradition of tumulus type graves in Kayseri continued in the Late Hellenistic and Early Roman Periods, although it underwent some architectural changes, and the tumuli found by chance and the finds that were unfortunately first plundered and then collected in some way were not found in a scientific excavation, so their in situ status is unknown. It has been determined that it consists of a rich group made especially of gold and silver materials, and that it bears the basic characteristics of the Late Hellenistic and Early Roman Periods, both formally and traditionally. In addition, the Roman coins and Ephesus coins recovered from the tombs are clear evidence of the city's importance and commercial connections. As for the luxury metal vessels, which are a special group, no definitive conclusion can be reached as to whether they are the product of a local workshop or not, as archaeological research in the center of Kayseri is not sufficient.