Akademik çelişki tekniğinin tarih derslerindeki başarı ile güdü üzerindeki etkileri ve öğrencilerin değerlendirmeleri
The Technique of academic contraversy on the achievement of history course effects on motivation and student evaluations
  1. Tez No: 51174
  2. Yazar: MUAZZEZ GÜNEŞ ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; işbirlikli öğrenme yöntemi ve geleneksel öğretim yöntemlerinin tarih başarısı, güdü ve öğrenci değerlendirmeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Denekler (DeneyN = 40; KontroİN = 43) İzmir Beştepeler Lisesi 4. Dönem öğrencileridir. Gruplar deney durumunu kontrol etmek amacıyla Random yöntemiyle deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Araştırmada veriler denel işlemlerden önce ve sonra uygulanan test, yazılı sınav, gözlem ve öğrenci kompozisyonları aracılığı ile toplanmıştır. İşbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubundaki denekler tarih dersi basan testinde ve yazılı sınavda, geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubundaki deneklere göre daha başarılı olmuşlardır, öğrencilerin tarih dersleri ile ilgili görüşlerini içeren kompozisyonların değerlendirilmesi sonucu, işbirlikli öğrenme gruplarındaki öğrencilerin bu yöntemden hoşlandıkları ve bu yöntemin başarılan üzerinde olumlu etkileri olduğu doğrultusunda görüş bildirdikleri belirlenmiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present research is to investigate effects of cooperative learning and tradational methods on history achievement, student motivation and students' ratings of instruction. Subjects ( n= 83) were 4th graders at Beştepeler High School. Grups were randomly assigned to control and experimental conditions. Data was collected by multiple choice questions, essays, observation, and student compositions. Subjects in cooperative learning group scored significantly higher at achievement test, and essay type questions. Evaluation of student compositions indicate that students enjoyed cooperative learning and believe that cooperative learning has a positive impact on their achievement. IV