Hastaneye yatarak bronkoskopi yapılan çocuklarda, bronkoskopi öncesi ve sonrasında kaygının değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety before and after bronchoscopy in hospitalized children undergoing bronchoscopy
  1. Tez No: 923955
  2. Yazar: BERRİN KIRTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Giriş : Fleksible fiberoptik bronkoskopi, burun, larinks, farinks ve trakeobronşiyal ağacı ucunda kamera olan esnek cihazla doğrudan izlenmesi ve değerlendirilmesini sağlayan çocuklarda da uygulanabilen ve minör komplikasyonları olan güvenli, minimal invaziv bir işlemdir. İşlem sırasında havayollarının mukozal özellikleri, lümen şekli ve çapının yanında glottis hareketleri gibi dinamik değişiklikler de izlenmektedir. İşlem video ile kayıt altına alınıp tekrardan değerlendirilebilmeye olanak sağlamaktadır. Fleksible bronkoskopinin tanısal, terapötik ve havayolu yönetimi için endikasyonları vardır. Bronkoskopi ile yapılan Bronkoalveolar lavaj ( BAL ) distal havayollları ve alveoller yüzeylerden temsili örnekler elde edilip enfeksiyöz ve/ veya enflamatuar süreçler hakkında bilgi verebilir. Bu işlem için kesin kontraendikasyonlar bulunmamakla birlikte dirençli pulmoner hipertansiyon, hipoksemi, düzeltilmemiş kanama diyatezi rölatif kontraendikasyon arasında sayılabilir. Hasta için endikasyonların ve klinik durumun dikkatli analizi , işlem sırasında uygun anestezi ile izlemi işlemin minimum komplikasyonla başarılı olmasını sağlar. İşlem öncesi yeterli hazırlık ve işlemin tecrübeli ekipler tarafından yapılması işlemin güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için çok önemlidir. Fleksible bronkoskopi, ameliyathanede bronkoskopi işlemini yapacak çocuk göğüs hastalıkları uzman hekimi, asistan doktor, hemşire ve anestezisten oluşan ekip ile genel anestezi altında yapılır. Hastaneye yatış ve invaziv prosedürler hem çocuk hastalarda hem ebeveynlerinde kaygı ve anksiyeteye neden olduğu bilinmektedir. Çocukların sınırlı bilişsel gelişime , hastalıkları sınırlı şekilde anlamalarına ve hastalıklarla başa çıkmak için zayıf stratejilere sahiptirler. Çocuklarına bakım veren ebevyenler de bu süreçte kendilerinin mizaç özellikleri, yaş, sosyoekonomik durum, eğitim düzeyi,kendilerininde varsa kronik organik hastalık ve pskiyatrik hastalık tanıları ile bu süreci algılamaları değişebilmekte ve kaygı yönetimleri değişebilmektedir. Kaygı ve anksiyetenin tespiti ve mücadele için geçerli ve klinik açıdan değerli araçlarla tespit etmek önemlidir. Amaç: Yaptığımız çalışmamızın amacı hastaneye yatarak bronkoskopi işlemi planı olan çocuklarda işlem öncesi ve sonrası kaygı ve anksiyete düzeyini değerlendirmeyi ve varsa yordayıcıları tespit etmeyi planlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Eylül 2023- Ocak 2025 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Bilim Dalı servisine fleksible bronkoskopi endikasyonu ile yatışı yapılan 18 yaş altı 84 olgu dahil edilmiştir. Olguların adı, soyadı, yaş , cinsiyet, boy, kilo , bronkoskopinin tanısal veya terapötik olması, bronkoskopi endikasyonu, daha önce hastane yatışı varsa kaç kez olduğu ve süresi, daha önce bilinen eşlik eden başka hastalık ve varsa bilinen ruhsal bozukluk tanıları kaydedildi. Ebeveynlerinin de adı, soyadı, yaşı, eğitim düzeyi, çalışma durumu, varsa kronik hastalık ve pskiyatrik tanıları kaydedilir. Fleksible bronkoskopi öncesi hastaların ailelerine yapılacak çocuklarına yapılacak bu işlemin endikasyonları, amacı, güvenirliliği ve olası komplikasyonları açısından bilgilendirilir. Ailelerden yazılı onam ve kaygı-anksiyete düzeyi tespiti için anket çalışmasına katılım için bilgilendirilmiş gönüllü olur formuna onamı alınır. Bronkoskopi işlemi öncesi, sonrası ve kontrolde STAI ve GGA anketlerine hem çocuktan hem de ebeveyninden alınan yanıtlar kaydedilir Bulgular ve Tartışma: 48 erkek 36 kız toplam 84 çocuk hastanın ortalama yaşı 5,28±4,33 (0,1-17,0) yıl olarak hesaplandı. Hastaların boy ortalaması 108,0±30,3 cm ve ağırlık ortalaması 22,6±17,5 kg'dı. Çocuk hastalara yapılan bronkoskopinin %86,9'u tanısal ve %13'i ise terapötik amaçla yapıldı. En sık belirlenen bronkoskopi endikasyonu %33,3 hastada kronik öksürük etiyolojisini araştırmak iken, wheeze etiyoloji araştırması ve kontrolsüz astım ikinci ve üçüncü en sık bronkoskopi endikasyonu olarak saptandı. Bronkoskopi yapılan çocuk hastaların %2,4'ünde psikojen öksürük ve %1,2'sinde anksiyete tanısı vardı. Anne yaş ortalaması 33,9±7,27 (22,0-52,0) yıl olarak bulundu. Annelerin %31,0'ı çalışıyorken %31,3'ü üniversite, %34,9'u lise ve %14,5'i orta okul mezunuydu. Annede kronik hastalık varlığı %22,9 iken psikiyatrik hastalık varlığı ise %4,8'di. Bronkoskopi yapılan çocuk hastaların ortalama hastaneye yatış sayısı 3,00±2,43 (1,0-13,0) iken ortalama hastanede yatış süresi 30,30±54,70 (1,0-360,0) gün olduğu saptandı. Hastaneye yatarak Fleksible Bronkoskopi işlemi çocukta ve annede kaygı ve anksiyete seviyelerini arttırdığı ve taburculuktan sonra kontrolde kaygı ve anksiyete seviyesinin azaldığı saptanmıştır. Hem çocuk hem de annesinin yaşadığı kaygı ve anksiyete çocuğun ve annenin dikkatini toplamakta, hiperaktivitede, duygulanımda, davranışlarında, akran ilişkilerinde güçlük yaşamasında neden olabilmektedir ve istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yaşadıkları bu güçlükler hayatına etki edebilmektedir. Çocuğun yaşı, annenin yaşı, annenin çalışma durumu da bu sürece etki edebilmektedir. Ayrıca çocukların ve annelerin organik hastalık ve pskiyatrik hastalık tanılarına,önceki hastane deneyimlerine, eğitim düzeylerine, bilişsel seviyelerine, sosyoekonomik durumlarına dikkat etmek ve bu yordayıcılar gözetilerek yapılacak açıklamalarda ve süreç yönetiminde daha konforlu ve daha az kaygıya sebep olacak şekilde yapılabilir. Sonuç : Bu süreçte kaygı ve anksiyete geliştirme ve güçlük yaşama potansiyeli yüksek riskli çocuk ve ebeveyni tespit ederek çocuk ve ergen ruh sağlığı hastalıkları ve erişkin pskiyatri ile işbirliği içinde çalışmak önemlidir. Anksiyete ve kaygıyı azaltmaya yönelik bilişsel, davranışsal ve farmakolojik müdahaleler geliştirilebilir. Olumsuz hastane, ameliyathane ve invaziv işlem deneyimlerinin önüne geçilebilir. Sonraki sağlık hizmeti sürecinde daha olumlu ve pozitif süreçler geçirmesine yardımcı olabilir. Anahtar sözcükler : fleksible bronkoskopi, çocuk, ebevyen, anksiyete, güçlük
Özet (Çeviri)
Introduction: Flexible fiberoptic bronchoscopy is a safe, minimally invasive procedure with minor complications that can be applied in children and allows direct monitoring and evaluation of the nose, larynx, pharynx and tracheobronchial tree with a flexible device with a camera at the tip. During the procedure, dynamic changes such as mucosal features, lumen shape and diameter of the airlines, as well as glottis movements, are also monitored. The process can be recorded with video and re-evaluated. Flexible bronchoscopy has indications for diagnostic, therapeutic and airway management. Bronchoalveolar lavage (BAL) performed by bronchoscopy can obtain representative samples from the distal airways and alveolar surfaces and provide information about infectious and/or inflammatory processes. Although there are no definitive contraindications for this procedure, resistant pulmonary hypertension, hypoxemia, and uncorrected bleeding diathesis can be considered relative contraindications. Careful analysis of the indications and clinical condition for the patient, monitoring with appropriate anesthesia during the procedure ensures that the procedure is successful with minimal complications. Adequate preparation before the procedure and performing the procedure by experienced teams are very important for the procedure to be completed safely. Flexible bronchoscopy is performed under general anesthesia in the operating room with a team consisting of a pediatric chest diseases specialist, assistant doctor, nurse and anesthesiologist who will perform the bronchoscopy procedure. Hospitalization and invasive procedures are known to cause anxiety and anxiety in both pediatric patients and their parents. Children have limited cognitive development, limited understanding of illness, and poor strategies for coping with illness. Parents who care for their children may also perceive this process differently and their anxiety management may change, depending on their own temperament, age, socioeconomic status, education level, chronic organic disease and psychiatric disease diagnoses, if any. It is important to detect anxiety and anxiety with valid and clinically valuable tools to detect and combat it. Aim: The aim of our study is to evaluate the level of anxiety and anxiety before and after the procedure in children who are planned to undergo bronchoscopy in the hospital and to identify predictors, if any. Material and method: This study included 84 cases under the age of 18 who were hospitalized with the indication of flexible bronchoscopy to the Celal Bayar University Pediatric Pulmonology Department and Pediatric Allergy and Immunology Department between September 2023 and January 2025. The name, surname, age, gender, height, weight of the cases, whether the bronchoscopy was diagnostic or therapeutic, the indication for bronchoscopy, the number of times and duration of previous hospitalization, if any, the known accompanying diseases and known mental disorders, if any, were recorded. The names, surnames, ages, education levels, employment status, chronic diseases and psychiatric diagnoses, if any, of their parents are recorded. Before flexible bronchoscopy, the patients' families are informed about the indications, purpose, reliability and possible complications of this procedure to be performed on their children. Written consent is obtained from the families and informed consent is obtained for the volunteer form for participation in the survey study to determine the anxiety level. Before, after and during the bronchoscopy procedure, the answers given by both the child and his/her parent to the STAI and SDQ questionnaires are recorded. Results and Discussion: The average age of 48 male and 36 female patients, a total of 84 children, was calculated as 5.28±4.33 (0.1-17.0) years. The average height of the patients was 108.0±30.3 cm and the average weight was 22.6±17.5 kg. 86.9% of bronchoscopy performed on pediatric patients was performed for diagnostic purposes and 13% for therapeutic purposes. The most frequently determined indication for bronchoscopy was to investigate the etiology of chronic cough in 33.3% of patients, while wheeze etiology research and uncontrolled asthma were determined as the second and third most frequent indications for bronchoscopy. 2.4% of the pediatric patients who underwent bronchoscopy had psychogenic cough and 1.2% had anxiety. The average age of the mother was found to be 33.9±7.27 (22.0-52.0) years. While 31.0% of mothers were working, 31.3% were university graduates, 34.9% were high school graduates and 14.5% were secondary school graduates. While the presence of chronic disease in the mother was 22.9%, the presence of psychiatric disease was 4.8%. While the average number of hospitalizations of pediatric patients who underwent bronchoscopy was 3.00±2.43 (1-13), the average hospitalization period was 30.30±54.70 (1-360) days. It was determined that the Flexible Bronchoscopy procedure performed in the hospital increased the anxiety and anxiety levels in the child and the mother, and that the anxiety and anxiety levels decreased in the control after discharge. The anxiety experienced by both the child and his mother causes difficulties in the child and mother's attention, hyperactivity, affect, behavior, and peer relationships, and was found to be statistically significant. These difficulties they experience can affect their life. The child's age, the mother's age, and the mother's working status can also affect this process. In addition, it is possible to pay attention to the organic disease and psychiatric disease diagnoses of children and mothers, their previous hospital experiences, education levels, cognitive levels, and socioeconomic status, and to make explanations and process management in a more comfortable and less anxiety-causing way, taking into account these predictors. Conclusion: In this process, it is important to identify high-risk children and parents who are likely to develop anxiety and anxiety and experience difficulties, and to work in collaboration with child and adolescent mental health diseases and adult psychiatry. Cognitive, behavioral and pharmacological interventions to reduce anxiety can be developed. Negative hospital, operating room and invasive procedure experiences can be prevented. It can help you go through more positive and positive processes in the next healthcare process. Key Words : flexible bronchoscopy, child, parent, anxiety, diffuculty