Çocukluk çağında yabancı cisim aspirasyonlarının klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of foreign body aspirations in childhood
  1. Tez No: 689749
  2. Yazar: OĞUZHAN AKYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURGÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Yabancı cisim aspirasyonu (YCA) tüm dünyada çocukluk çağı morbidite ve mortalitelerinin önemli nedenlerindendir. Erken dönemde solunum sıkıntısı; geç dönemde ise obstrüktif amfizem, atelektazi, akciğer apsesi, ampiyem, bronşektazi, pnömotoraks gibi komplikasyonlara yol açabilir. Büyük bir yabancı cismin trakeaya kaçması ve solunum yolunu tam tıkaması ile ani ölüm oluşabileceği gibi; küçük bir yabancı cisim de laringospazm yaparak yine ölümle sonuçlanan hipoksiye neden olabilir. Amaç: Çalışmamızda YCA nedeniyle ile rijit bronkoskopi ile değerlendirilen hastaların demografik verileri, yapılan tetkikleri, medikal tedavileri ve bronkoskopi bilgilerini ve hastanede kalış süresini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Mart 2010-Mart 2020 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servise YCA nedeniyle başvuran olguların epidemiyolojik/demografik verileri, laboratuvar incelemeleri, medikal/cerrahi tedavileri ve prognoz bilgileri geriye dönük incelenmiştir. Bulgular: Hastaların %36'sı kız, %64'ü erkek olarak bulunmuştur. Erkek/kız oranı 1,8 olarak görülmüştür. Ortalama yaş 30,4±31,7 aydır. Hastaların %56'sında tanıklı aspirasyon öyküsü belirtilmiştir. Tanıklı aspirasyon öyküsünün YCA'da anamnezin en önemli parçası olduğu görüldü. Çıkarılıp türü belirtilen yabancı cisimlerin, 59'u (%94) organik, 4'ü (%6) inorganikti. Postero-anterior akciğer grafisinde en sık bulgu %51 ile havalanma artışı olarak saptandı. Hastaların %41'i aynı gün içinde başvurdukları görüldü.
Özet (Çeviri)
Background: Foreign body aspiration (FBA) is one of the major causes of childhood morbidity and mortality worldwide. Early respiratory distress; in the late period, it may cause complications such as obstructive emphysema, atelectasis, lung abscess, empyema, bronchiectasis, pneumothorax. Sudden death may occur with the escape of a large foreign body into the trachea and complete obstruction of the respiratory tract; a small foreign body can also cause hypoxia, again resulting in death, by causing laryngospasm. Aim: In our study, we aimed to examine the demographic data, examinations, medical treatments, bronchoscopy information and length of hospital stay of patients who were evaluated by rigid bronchoscopy due to foreign body aspiration. Materials and Methods: In our study, epidemiological / demographic data, laboratory investigations, medical / surgical treatments and prognosis information of the patients who applied to the Dokuz Eylül University Medical Faculty Pediatric Emergency Service between March 2010 and March 2020 due to foreign body aspiration were analyzed retrospectively. Results: Thirty six percent of the patients were found to be female and sixty four percent were male. The male / female ratio was seen as 1,8. The average age is 30.4 ± 31.7 months. Witnessed aspiration history was reported in 56% of the patients. It was seen that the witnessed aspiration history was the most important part of the anamnesis in foreign body aspiration. 59 (94%) of the foreign bodies that were removed and whose type was specified were organic and 4 (6%) were inorganic. The most common finding in postero-anterior chest radiography was found to be increased ventilation with 51%. It was seen that 41% of the patients applied on the same day.