Sağlıkta çalışan kadınların sağlık bilincinin incelenmesi: Niğde ili örneği
Investigation of the health awareness of women working in health care: The case of Niğde province
- Tez No: 923966
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sosyoloji, toplumlarda meydana gelen ekonomik, sosyal ve siyasi gelişme ve değişimleri inceleyen bir bilimdir (Giddens, 2010). Sosyoloji, toplumu ve toplumda ortaya çıkan değişimleri ve gelişimleri konu edinmektedir denilebilir. Sağlık söz konusu olduğunda sosyolojik anlamda bir ilişki ve davranış, sosyal bir grup ve toplumsal bir kurumdan bahsedilebilir. İnsan hayatının önemli bir yönünü oluşturan sağlık, korunması ve sürdürülmesi açısından sosyolojinin bir konusudur. Uzun yıllar boyunca sağlığın sosyal boyutu görmezden gelinmişse de günümüzde sağlığa sosyolojik bir bakış açısı gereklilik haline gelmiştir. Çünkü sağlık bireysel olduğu kadar toplumsal bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı bireylerin ve sağlıklı bir toplumun yaratılması, tıp biliminin yanında sosyoloji biliminin de alanına girmektedir. Tıp, hastalıklardan kurtulmaya odaklanırken, hastalıktan korunma ve önleme konuları sosyal bir bakış açısını gerektirmektedir. Sağlık sosyolojisi ülkemizde henüz üzerinde yeteri kadar çalışma yapılmış bir alan değildir. Sağlık ve sağlıkla ilgili konuların sosyolojik açıdan ele alınması ile ilgili çalışmalar sağlık bilimleri çalışanları tarafından yapılmıştır. Sağlık sosyolojisi, konuya sosyolojik bir bakış açısı ile yaklaşmakta, hastalıkların, hastanelerin, hastaların, hasta doktor ilişkilerinin, sağlık sisteminin sosyal yapıyla ilişkilerini araştırmakta ve ele almaktadır. Sağlık sosyolojisinin temel yaklaşımı hastalıkların sosyal yönüdür. Bu yönüyle sağlık sistemi sosyal bilimlerin inceleme alanına girmektedir. Sağlık konuları sadece tıbbın tekelinde olmayan, toplumsal, ekonomik, kültürel ve siyasi yönleri de bulunan konulardır. Günümüzde sağlık denildiği zaman akla yalnızca hastane, doktor ve ilaçlar gelmemekte; sağlıklı yaşam, sağlıklı gıda, spor, alternatif tıp vs. konular gelmektedir. Dolayısıyla sağlık, toplumsal bir ürün olarak ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak şekillenmektedir. Netice itibarıyla sağlık konusu tüm bireyler için önemlidir. Fakat kadınlar için sağlıkk konusu bilhassa ayrı bir önem taşımaktadır. Kadınlar, toplumsal cinsiyet rolleri gereği ve toplumsal yaşamda kaynaklara ulaşma ve kullanma konusunda dezavantajlı durumdadırlar. Erkeklere oranla kadınların daha kırılgan ve hassas oldukları düşüncesi ile hastalıklara daha yatkın oldukları düşüncesi ile kadınlar için sağlığın önemi daha da artmaktadır. Kadınların öncelikle kendilerinin ve ailenin diğer fertlerinin sağlıklarından sorumlu oldukları algısı hakim bir algıdır. Bunun yanında kadınlar evde çalışıyorlarsa ev yaşamının getirmiş olduğu sorumluluklara bir de iş hayatının sorumluluk ve şartları eklendiği zaman sağlıklarını korumak kadınlar açısından biraz daha zorlaşmaktadır. Bu yönüyle çalışan kadınların sağlığı ve sağlık hakkındaki bilgi düzeyleri araştırılması gereken önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sociology is a science that examines the economic, social and political developments and changes that occur in societies (Giddens, 2010). It can be said that sociology deals with society and the changes and developments that occur in society.When it comes to health, we can talk about a relationship and behavior, a social group and a social institution in a sociological sense. Health, which is an important aspect of human life, is a subject of sociology in terms of its protection and maintenance. Although the social dimension of health has been ignored for many years, a sociological perspective on health has become a necessity today. Because health is a social issue as well as an individual one. Creating healthy individuals and a healthy society falls within the scope of sociology as well as medical science. While medicine focuses on getting rid of diseases, issues of prevention and protection from diseases require a social perspective.Health sociology is not a field that has been studied sufficiently in our country yet. Studies on health and health-related issues from a sociological perspective have been carried out by health sciences professionals. Health sociology approaches the subject from a sociological perspective, researching and addressing the relationships of diseases, hospitals, patients, patient-doctor relationships, and the health system with the social structure.The basic approach of health sociology is the social aspect of diseases. In this respect, the health system falls within the field of study of social sciences. Health issues are issues that are not only under the monopoly of medicine, but also have social, economic, cultural and political aspects. Today, when health is mentioned, not only hospitals, doctors and medicines come to mind; healthy life, healthy food, sports, alternative medicine etc. Topics are coming. Therefore, health, as a social product, is shaped depending on economic and social developments.Ultimately, health is important for all individuals. However, the issue of health is especially important for women. Women are at a disadvantage due to their gender roles and in accessing and using resources in social life. The importance of health for women increases with the idea that women are more fragile and sensitive and more prone to diseases compared to men. The prevailing perception is that women are primarily responsible for their own and other family members' health. In addition, if women work at home, when the responsibilities and conditions of business life are added to the responsibilities of home life, it becomes more difficult for women to protect their health. In this respect, the health of working women and their level of knowledge about health appear as one of the important issues that need to be investigated.