112 acil sağlık çalışanlarının iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Samsun 112 acil sağlık çalışanları örneği
The relationship between job satisfaction and organizational commitment of 112 emergency healt workers: The case of Samsun 112 emergency health workers
  1. Tez No: 923965
  2. Yazar: CANER DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKAY DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sosyoloji, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Sociology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İş doyumu ve örgütsel bağlılık kavramları iş yerlerinde çalışan personelin, işlerini özverili ve dikkatli yapmasını tetikleyen, işini kalitesini ve dolayısıyla iş yerinin refah seviyesini belirleyen önemli kavramlardır. Sağlık hizmetleri her koşulda işin doğru ve dikkatli yapılması gereken, dikkatli ve kaliteli hizmet vermekle yükümlü iş koludur. Çalışan bireyleri işte tutmanın en önemli iki unsur iş tatmini ve örgütsel bağlılıktır. Çalışma saham Samsun 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarından oluşmaktadır.“Minnesota iş doyumu ölçeği”,“Örgütsel bağlılık ölçeği”ve“Kişisel bilgi formu”ndan oluşan anketler kullanılmıştır. Gönüllü olarak 247 kişi anketi doldurmuştur. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of job satisfaction and organizational commitment are important concepts that trigger workplace personnel to do their jobs devotedly and carefully, and determine the quality of their work and therefore the welfare level of the workplace. Health services is a business line that must be done correctly and carefully under all circumstances and is responsible for providing careful and quality service. The two most important factors in keeping employees at work are job satisfaction and organizational commitment. My work area consists of Samsun 112 emergency health services employees. Surveys consisting of“Minnesota job satisfaction scale”,“Organizational commitment scale”and“Personal information form”were used. 247 people completed the survey voluntarily. Data were analyzed with IBM SPSS V23.