Devlet Tiyatrolarında 2000-2020 yılları arasında sahnelenen Antik Yunan oyunlarında müzik kullanımı
The use of music in Antique Greek plays staged in State Theaters between the years 2000-2020
  1. Tez No: 924032
  2. Yazar: ATİLLA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİP MELİH KORUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, 2000-2020 yılları arasında Devlet Tiyatroları'nda sahnelenen Antik Yunan oyunlarında müzik kullanımını incelemektedir. Antik Yunan tiyatrosu, tarih boyunca dramatik sanatların önemli bir parçası olmuş, aynı zamanda sahne sanatlarına çeşitli ve çok yönlü katkılar sunmuştur. Bu kapsamda, sahnelenen Antik Yunan oyunlarında kullanılan müziklerin işlevi, seslendiriliş biçimleri ve sahnelemedeki rolü ayrıntılı ve kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Tez, söz konusu Devlet Tiyatrolarında 2000 ile 2020 yılları arasındaki sahnelemelerinde yer alan Antik Yunan tiyatro oyunlarının müzik kullanımını ve seslendiriliş biçimlerini derinlemesine incelerken, müziğin dramatik anlatıyı destekleyen bir araç olarak nasıl kullanıldığını ve bu bağlamda nasıl işlev gördüğünü ortaya koymayı amaçlamıştır. Antik Yunan tiyatrosunda müzik hem anlatımı güçlendiren hem de seyircinin duygusal bağlantı kurmasını sağlayan etkili bir unsurdur. Bu yüzden, çalışma boyunca müziğin tiyatro eserlerindeki dramatik yapıya doğrudan ve dolaylı etkisi, sahnelemenin estetik, anlamsal ve işlevsel boyutlarıyla ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Analizin sonucunda, Antik Yunan oyunlarının sahnelemesinde kullanılan müziğin seslendiriliş biçimi açısından incelerken, sahnelemeye katkısını değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen sonuçlar kullanım biçimleri açısından; atmosfer, kişileştirme, gösterge, vurgu, tempo ve ritim, epik öğe gibi başlıklar üzerinden değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme ile müziğin incelenen oyunlara katkısını ele alınmıştır. Bu anlamda sahneleme açısından incelendiğinde yönetmenin bir aracı olarak müziği hangi anlamda kullandığına dair bir analiz ortaya koymuştur. Sahnelemeye katkısı açısından müziğin seslendiriliş ve kullanım biçimi üzerinden incelenen Antik Yunan oyunlarına dair bir değerlendirme sunan bu tez; tiyatro müzik araştırmalarına katkı sağlamaya yönelik önemli bir perspektif sunarken, Antik Yunan oyunlarında sahneleme aracı olarak müzik kullanımının tiyatro sanatındaki yeri ve önemi üzerine kapsamlı bir bakış açısı ortaya koymayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of music in Ancient Greek plays staged in State Theaters between 2000 and 2020. Ancient Greek theater has been an important part of dramatic arts throughout history and has made various and versatile contributions to the performing arts. In this context, the function of the music used in the staged Ancient Greek plays, the way they are performed and their role in staging are analyzed in detail and comprehensively. The thesis aims to reveal how music is used as a tool that supports the dramatic narrative and how it functions in this context, while examining in depth the use of music and the way it is performed in the Ancient Greek plays staged in these State Theaters between 2000 and 2020. In ancient Greek theater, music is an effective element that both strengthens the narrative and enables the audience to make an emotional connection. Therefore, throughout the study, the direct and indirect effects of music on the dramatic structure in theatrical works and its relationship with the aesthetic, semantic and functional dimensions of staging are discussed in detail. As a result of the analysis, while examining the music used in the staging of Ancient Greek plays in terms of the way it was performed, its contribution to the staging was evaluated. The results obtained as a result of the analysis were evaluated in terms of the ways of use; atmosphere, personification, indication, emphasis, tempo and rhythm, epic element. With this evaluation, the contribution of music to the analyzed plays was discussed. In this sense, when analyzed in terms of staging, it has revealed an analysis of the director's use of music as a tool. This thesis, which presents an evaluation of the Ancient Greek plays examined through the way music is performed and used in terms of its contribution to staging, aims to provide a comprehensive perspective on the place and importance of the use of music as a staging tool in Ancient Greek plays in the art of theater, while offering an important perspective to contribute to theater music research.