2010 sonrası yerli TV dizilerinde ebeveyn kaybı ya da boşanmanın çocuk karakterler üzerinde dramatik etkisi: Poyraz Karayel ve Kardeşlerim örneği
The dramatic effect of parental loss or divorce on child characters in post-2010 domestic TV series: The case of Poyraz Karayel and Kardeşlerim
  1. Tez No: 924049
  2. Yazar: ZEYNEP İREM KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, 2010 sonrası Türk televizyon dizilerinde ebeveyn kaybı ve boşanmanın çocuk karakterler üzerindeki dramatik temsilleri incelenmiştir. Dizilerde çocuk karakterlerin, aile kavramına göre nasıl şekil aldığı ve ebeveyn ayrılıklarının veya ölümle sonuçlanan kayıpların çocuk karakteri üzerine fiziksel ve psikolojik olarak nasıl yansıdığı, oluşan hasarların karakter inşasını nasıl etkilediğine dair bir inceleme yapılarak detaylandırılmıştır. Ebeveyn ayrılıklarında veya ölümle sonuçlanan kayıplarda çocukların süreçlerine örnek olarak Kardeşlerim ve Poyraz Karayel dizileri incelenmiştir. Bu odak noktaları, çocuk karakterlerin duygusal deneyimlerinin genel dizi temalarına olumlu olumsuz katkılarını anlamak için önemli bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the dramatic representations of parental loss and divorce on child characters in post-2010 Turkish television series. It is elaborated by examining how child characters are shaped according to the concept of family in the series and how parental separation or loss resulting in death is physically and psychologically reflected on the child character and how the damages affect the character construction. The TV series Kardeşlerim and Poyraz Karayel were analyzed as examples of children's processes during parental separation or loss resulting in death. These focal points offer an important perspective for understanding the positive and negative contributions of the emotional experiences of child characters to the overall series themes.