Fonksiyonel gastrointestinal sistem bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of health-related quality of life in children and adolescents with functional gastrointestinal disorders
  1. Tez No: 924048
  2. Yazar: MANSUR KIZILTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KARDAŞ, UZMAN ARZU GÜLSEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Fonksiyonel gastrointestinal sistem bozuklukları (FGİB), kolayca tanımlanabilen herhangi bir yapısal veya biyokimyasal anormallik olmaksızın kronik veya tekrarlayan gastrointestinal semptomların değişken bir kombinasyonunun mevcut olduğu durumlar olarak tanımlanmaktadır. FGİB'e sahip çocuklar sıklıkla anksiyete, depresyon ve stres belirtileri gösterirler. Bu sebeple bu çocuklarda sağlıkla ilgili yaşam kalitesi hem fiziksel hem de psikososyal boyutlarda önemli bir düşüş göstermektedir. Fiziksel aktivitelerde sınırlanmalar, ağrı atakları sırasında günlük rutinlerin aksaması ve okula devamsızlık gibi sorunlar yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu çalışmada FGİB olan çocukların yaşam kalitesini değerlendirmek ve yaşam kalitesini etkileyen demografik ve klinik faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Gastroenteroloji ve Sosyal Pediatri polikliniklerinde prospektif bir çalışma olarak yürütüldü. Çocuk Gastroenteroloji polikliniğine Ocak 2024-Temmuz 2024 tarihleri arasında başvuran 4-17 yaş aralığındaki Roma IV FKA ve FD kriterlerini karşılayan hastalar ve sosyal pediatri polikliniğine başvuran, herhangi bir gastrointestinal şikâyeti olmayan 4-17 yaş arası sağlıklı çocuklar çalışmaya alındı. Hasta ve sağlıklı çocuk gruplarına %80 güç, %50 etki büyüklüğü alınarak hesaplanan minimum 64'er hasta ve sağlıklı çocuk dahil edildi. Hasta ve sağlıklı çocuk grubuna dahil edilen çocuklara ve yanlarında gelen ebeveynlerine uygulayıcı doktor tarafından KINDL anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Functional gastrointestinal disorders (FGIDs) are defined as conditions characterized by chronic or recurrent gastrointestinal symptoms with no identifiable structural or biochemical abnormalities. Children with FGIDs frequently exhibit symptoms of anxiety, depression, and stress. Consequently, their health-related quality of life (HRQoL) is significantly reduced in both physical and psychosocial domains. Limitations in physical activities, disruptions in daily routines due to pain episodes, and school absenteeism negatively impact their quality of life. This study aimed to assess the quality of life in children with FGIDs and to investigate the demographic and clinical factors affecting HRQoL. Materials and Methods: This prospective study was conducted in the Pediatric Gastroenterology and Social Pediatrics outpatient clinics of the Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, University of Health Sciences, Kayseri Training and Research Hospital. The study included patients aged 4-17 years who met the Rome IV criteria for functional abdominal pain (FAP) and functional dyspepsia (FD) and presented to the Pediatric Gastroenterology outpatient clinic between January 2024 and July 2024. Additionally, healthy children aged 4-17 years with no gastrointestinal complaints who presented to the Social Pediatrics outpatient clinic were included as the control group. A minimum of 64 children in both the patient and control groups were recruited based on a statistical power of 80% and an effect size of 50%. The KINDL questionnaire was administered by the attending physician to both children and their accompanying parents.