Türkiye'deki diş hekimlerinin çene kistleri teşhisi hakkında bilgi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and awareness of dentists in Turkey about the diagnosis of jaw cysts
- Tez No: 924075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARİZ SALİMOV
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu tez çalışmamızda diş hekimlerinin çene kistleri teşhisi hakkında bilgi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Türkiye'de çalışmakta olan diş hekimleri katıldı. Diş hekimlerine e-posta veya sosyal medya aracılığıyla sosyodemografik bilgileri ve çene kistlerinin teşhisine yönelik soruları içeren 22 sorudan oluşan anket formu gönderildi. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında tanımlayıcı istatistikler kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Anketi eksiksiz dolduran özel sektör ve kamu çalışanı, pratisyen veya uzman 230 diş hekimi çalışmaya dahil edilmiştir. Anket çalışmamıza katılan 230 diş hekimin %52,2'sinin erkek, %47,8'inin kadındır. Katılımcıların %29,6'sı 0-2 yıl; %43,5'i 2-5 yıl; %16,5'i 5-10 yıl; %10,4'ü ise 10 yıl ve üstü mesleki tecrübeye sahiptir. Katılımcıların %46,1'i pratisyen diş hekimi, %40,9'u uzmanlık/doktora eğitimine devam etmekte, %13'ü ise uzmanlık/doktora eğitimlerini bitirmiş diş hekimleridir. Uzmanlık/Doktora eğitimine devam eden ya da eğitimlerini bitirmiş katılımcıların %24,2'si Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, %16,9'u Oral Diagnoz ve Radyoloji, %16,1'i Periodontoloji, %12,9'u Endodonti, %8,1'i Protetik Diş Tedavisi, %8,1'i Restoratif Diş Tedavisi, %7,2'si Pedodonti ve %6,5'u Ortodonti bölümündedir. Katılımcılar %32,2'si özel hastane, muayenehane veya poliklinikte, %24,3'ü devlet/kamu hastanesinde, %43,5'i üniversite hastanesinde çalışmaktadır. Katılımcıların bilgi ve farkındalık düzeyleri ile cinsiyet, mesleki tecrübe yılı, uzmanlık/doktora eğitimi, uzmanlık alanı, çalıştığı kurum, arasında ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis study aimed to evaluate dentists' knowledge and awareness about the diagnosis of jaw cysts. Materials and Methods: Dentists working in Turkey participated in our study. A survey form consisting of 22 questions, including sociodemographic information and questions regarding the diagnosis of jaw cysts, was sent to dentists via e-mail or social media. The data obtained were used in descriptive statistics in the SPSS 22.0 program Results: A total of 230 private and public sector employees, general practitioners or specialist dentists who completed the survey in full were included in the study. Of the 230 dentists who participated in our survey, 52.2% were male and 47.8% were female. 29.6% of the participants had 0-2 years of experience; 43.5% had 2-5 years; 16.5% had 5-10 years; and 10.4% had 10 years or more of experience. 46.1% of the participants were general practitioner dentists, 40.9% were continuing their specialist/doctoral education, and 13% were dentists who had completed their specialist/doctoral education. Of the participants who are continuing their specialist/doctoral education or have completed their education, 24.2% are in the Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery, 16.9% in Oral Diagnosis and Radiology, 16.1% in Periodontics, 12.9% in Endodontics, 8.1% in Prosthetic Dentistry, 8.1% in Restorative Dentistry, 7.2% in Pedodontics and 6.5% in Orthodontics. 32.2% of the participants work in private hospitals, clinics or polyclinics, 24.3% in state/public hospitals and 43.5% in university hospitals. The relationship between the participants' knowledge and awareness levels and gender, years of professional experience, specialist/doctoral education, field of expertise and the institution they work in was examined statistically.