Türkiye'nin kamu diplomasisi alanında bütünleşik iletişim stratejisinin sosyal medya bağlamında analizi: Türkiye-Yunanistan ilişkileri
Analysis of Turkey's integrated communication strategy in the field of public diplomacy in the context of social media: The relations of Turkey with Greece
- Tez No: 924096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖNÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya üzerindeki ilk yerleşik toplulukların siyasi tarih sahnesine çıkması ile birlikte toplumlar, zaman içerisinde kendisini diğer topluluklardan gelebilecek zararlardan korumak, refah ve huzur içerisinde yaşamak gayeleri nedeniyle birtakım tedbirleri alma zaruriyeti hissetmiştir. Bu zaruriyet, topluca yaşayan bireylerin tek bir koruyucu merkezden, yetkilendirilmiş güç erki tarafından korunulması ve yönetilmesine olanak sağlayan devlet yapılanmasını meydana getirmiştir. Meydana gelen devletler, bir diğer devletin eylemlerine karşı kendini korumak amacıyla almış olduğu güç kullanımını içeren fiziki tedbirlerin yanında iletişimin kullanıldığı ikincil bir yol olabileceğini zaman içerisinde keşfetmişlerdir. İlk aşamada karşılıklı elçi gönderimi ile başlayan iletişim merkezli diplomasi hareketleri, zaman içerisinde farklı boyutlara evrilmiştir. Yıllar içerisinde meydana gelen teknoloji hareketlerinin ortaya çıkardığı ürünler olan kitle iletişim araçları, bireylerin gündelik yaşamlarında büyük bir yer edinerek hayat pratiklerinin deviniminde büyük bir etki yaratmıştır. Özellikle internetin yaygınlaşması ve onun ürünlerinden olan dijital medya platformlarının meydana gelmesi, bilgiye olan erişimde büyük bir kolaylık sağlamış ve bireylerin, gündeme dair iletileri anlık olarak tüketmesine olanak sağlamıştır. İletişim pratiklerinde meydana gelen bu değişimden etkilenen diplomasi de kendi pratiklerinde dönüşüme uğramıştır. Kitle iletişim araçlarının sağladığı anlık ve etkili ileti gönderimi, iletişim merkezli diplomasi hareketlerinde dijitalleşmeyi öne çıkarmış, iletişim diplomasisinin sistematik bir sürece dönüşmesini sağlamıştır. Dijitalleşen diplomasi eylemleri ile günümüz siyasi ilişkilerinde ön plana çıkan dijital diplomasi kavramı ile diplomatik ilişkilerin seyri ve etkisi değişmiş, dijital medya platformları sayesinde klasikleşen diplomatik eylemler yeniden dizayn edilerek diplomasi dijital bir dönüşüme uğramıştır. İşte bu eylemler ışığında Türkiye-Yunanistan siyasi ilişkileri, dijital medya bağlamındaki dijital diplomasi paralelinde incelenerek dijitalleşmenin diplomasiye olan etkisi bu çalışma ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the emergence of the first settled communities in the world on the stage of political history, societies have felt the necessity of taking certain precautions over time to protect themselves from harm that may come from other communities and to live in prosperity and peace. This necessity has created a state structure that allows individuals living collectively to be protected and managed by the authorized power from a single protective center. Mass media, which are the products of technological movements that have occurred over the years, have gained a large place in the daily lives of individuals and have had a great impact on the movement of life practices. Diplomacy, affected by this change in communication practices, has also undergone a transformation in its own practices. Instant and effective message sending provided by mass media has highlighted digitalization in communication-centered diplomacy movements and enabled communication diplomacy to turn into a systematic process. With digitalized diplomatic actions and the concept of digital diplomacy coming to the fore in today's political relations, the course and impact of diplomatic relations have changed, and thanks to digital media platforms, classic diplomatic actions have been redesigned and diplomacy has undergone a digital transformation. In the light of these actions, Türkiye-Greece political relations were examined in parallel with digital diplomacy in the context of digital media and the impact of digitalization on diplomacy was discussed in this study.