Evlilik birliği sürecinde eşlerin gerçekleştirdiği muvazaalı işlemler ve bunların edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesine etkisi
Collusive transactions performed by spouses during the marriage union process and their effect on the liquidation of the participation in acquired property regime
- Tez No: 924097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ATAMULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada eşlerin muvazaalı işlemlerinin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 229. Maddesinde yer alan eklenecek değerlere etkisi ve işbu eklenecek değer içerisinde yer alan mezkur muvazaalı işlemin hukuki niteliği, muvazaalı işlemin tarafı olmayan eşin bu hallerdeki hak ve yükümlülüklerinin neler olduğu, İcra ve İflas Kanunu'nda alacaklılara tanınan tasarrufun iptali davasının işlemin tarafı olmayan eş yönünden hangi hal ve şartlarda uygulanabileceği, evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirleri arasındaki muvazaalı işlemlerin akıbetinin ne olacağı hususu gibi uygulamada sıkça rastlanılan işlemler incelenecektir. Bu muvazaalı işlemler incelenirken mümkün olduğu ölçüde işlemlerin ilişkili olduğu dava türleri ve alacaklı olan eşin seçimlik hakları başta olmak üzere alacağına kavuşmak üzere kullanabileceği hukuki metotlar üzerinde durulacaktır. Yine tezde, eşlerin birbirlerine karşı muvazaalı işlemlerinin inançlı işlemler, temlikler, nam-ı müstear, bağış gibi kavramlar arasındaki farklılıkları üzerinde durulacak olup böylelikle alacağın hukuki niteliği, dava türü, görevli ve yetkili mahkemenin tespiti gibi uygulamada önem arz eden hususlar yüksek mahkeme kararlarından da faydalanmak suretiyle tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus is on the debtor spouse's actions that reduce their assets in a manner detrimental to the other spouse. These actions often involve fraudulent transactions, which may include reducing the debtor spouse's assets or increasing their liabilities. The study primarily examines the counterpart of fraudulent transactions within the framework of the Turkish Civil Code No. 4721. First, the types of values to be added according to Article 229 of the Turkish Civil Code are discussed, along with the impact of fraudulent transactions on these added values. The legal nature of fraudulent transactions included in the added values, the rights and obligations of the non-party spouse in such transactions, and the conditions under which a lawsuit for annulment of fraudulent transactions—granted to creditors under the Enforcement and Bankruptcy Code—can be applied from the perspective of the non-party spouse are analyzed. Additionally, the possible outcomes of fraudulent transactions and the implications of filing a fraud lawsuit alongside a participation receivable claim are explored. The study also addresses the relevant types of cases related to fraudulent transactions and, to the extent possible, focuses on legal methods available to the creditor spouse for recovering their receivables. The thesis also examines the distinctions between fraudulent transactions and other concepts such as trusted transactions, assignments, fictitious names, and gifts, while also identifying crucial issues such as the legal nature of the receivable, type of lawsuit, and the competent court, based on rulings from higher courts.