Harmonious world: Hu jintao doctrine and chinese foreign policy
Uyumlu dünya: Hu Jıntao doktrı̇nı̇ ve Çı̇n dış polı̇tı̇kası
  1. Tez No: 924099
  2. Yazar: ÜMİT ALPEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAN ZHONGQI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fudan University {Shanghai Municipality 上海市}
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin konusu Uyumlu Dünya (和谐世界,hexie shijie) kavramı üzerine Çin Dış Politikasıdır. Çinlilerin dünya düzenine bakışı ve uyumlu dünya kavramı üzerine felsefi bir tartışmanın ardından tez, eski Çinlilerin dünya düzeni algısını araştırmakta ve tarihsel ve felsefi bir arka plan sunmaktadır. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'ya göre Çin Uyumlu bir Dünya inşa etmek istemektedir ve dış politikasını bu konsepte göre yürütecektir. Dolayısıyla tez, Uyumlu Dünya kavramının ne olduğunu ve Çin'in bunu nasıl yaptığını açıklamaya çalışmaktadır. Bu nedenle tez, Çin'in çok taraflı yaklaşımını analiz etmektedir. Çok taraflılık, mevcut Çin dış politikasını belirleyen kilit bir faktördür. Amaç, Çin'in mevcut tek taraflı ve hegemonik dünya sistemine karşı barışçıl meydan okumasını anlamaktır. Aynı zamanda çok taraflılık, güç dağılımı ve ekonomik karşılıklı bağımlılık nedeniyle Çin için faydalıdır. Tezde ayrıca Çin'in stratejik ortaklığı, komşularına yaklaşımı ve ortaklık politikası incelenmektedir. Bölümün amacı, Çin'in komşuları için bir tehdit mi yoksa bölgenin kalkınması için bir şans mı olduğunu cevaplamaktır. Ayrıca bu bölümde Çin'in komşularına yaklaşımının uyumlu olup olmadığı da tartışılacaktır. Son olarak, tez Çin'in dünya meselelerine sorumlu bir şekilde katılımını analiz etmekte, özellikle Çin'in BM barışı koruma operasyonlarına katılımına, BM bütçesine katkısına ve Çin'in uluslararası meselelere yaklaşımına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is Chinese Foreign Policy on the concept of Harmonious World (和谐世界,hexie shijie). After a philosophical discussion on the Chinese view of world order and harmonious world concept, the thesis explores ancient Chinese perception of world order and provides a historical and philosophical background. According to Chinese President Hu Jintao, China wants to build a Harmonious World and will make its foreign policy according to this concept. So, the thesis attempts to explain what Harmonious World concept is and how China makes it. For this reason, the thesis analyzes Chinese multilateral approach. Multilateralism is a key factor that determines present Chinese foreign policy. The objective is to understand the Chinese peaceful challenge to the current unilateral and hegemonic world system. At the same time, multilateralism is helpful for China because of distribution of power and economic interdependence. Furthermore, the thesis explores Chinese Strategic Partnership, Chinese approach to its neighbors and its partnership policy. The goal of the chapter is to answer whether China is a threat to its neighbors or a chance to development of the region. In addition, the chapter will discuss China's approaches to its neighbor, harmoniously or not. Lastly, the thesis analyzes China's responsible engagement with world affairs, especially focusing on Chinese participation in UN peacekeeping operations, its contribution to UN budget, and the way that China approaches to international issues.